Category Archives: Tombala

Müslüm Kebap

Ankara’da kaliteli kebap yiyebileceğiniz çok yer yok maalesef. Bulduğunuzda da her gün gitmek istiyorsunuz bu yüzden. Her gün olmasa da burayı keşfettikten sonra bir süre müdavimi olduk. Özellikle küşlemesi inanılmaz lezzetli. Çok fazla çeşit yok ama olanların hepsi Ankara’da yiyebileceğiniz çoğu yerden kaliteli. Şu an için Çukurambar ve Ümitköy olmak üzere iki yerleri var. Her ikisinde de bütün çeşiltleri yedim. Her ikisi de inanılmaz başarılı. Bir sıralama yapmam gerekirse Küşleme > Adana > Haşhaşlı diyebilirim. Fiyat konusuna gelince ortalamanın üzerinde tabi. Ama yediğiniz etin kalitesine kesinlikle değiyor.

Küre Dağları Gezisi

Çok sevdiğimiz bir arkadaşımızın önerisi ile böyle bir yer olduğunu öğrendik. Ankara’ya yakın doğa ile iç içe. İlk olarak nerede konaklanabilir onu söyleyeyim. Başka alternatifler var mı bilmiyorum ama burası bizi kendine hayran bıraktı. Ağaçların arasında bungalovlar çok güzeldi. Tabi orada kalan kişileri siz seçemiyorsunuz. Gezideki tek şanssızlığımız 7 ailelik bir ekibe denk gelmemiz. Bu tabi ki sorun değil ama o sessizliğin ortasında son ses müzik açıp bağır çağır oynamaları hoş olmadı. Neyseki ilerleyen saatlerde bunun dozajını azalttılar. Bu mekanın kendisi kadar çok sevdiğimiz sahibine de değinmeden edemeyeceğim. Nüfusta Suat adı ile kayıtlı bir abimiz ve ailesi işletiyor. Çok zor bir ismi olmasa da kendisine Fuat, Nejat, Serhat, Murat vb. isimlerle hitap ettiği için bazı arkadaşlar gerçek ismini vurgulayayım istedim.

Ankara ve Burger

Sanırım bu yazıyı yazacak olgunluğa ulaştım. Farklı sitelerde Ankara’daki en iyi burgerci listelerinde yer alan çoğu yerde yedim. Çok detaylı olmasa da fikirlerimi paylaşmanın vakti geldi. Öncelikle fast food burgerleri bu yazının dışında tutuyorum. Oralarda yiyeceğiniz en iyi burgerler bile bu burgercilerin en kötüsüne yaklaşamaz bile. Yorumlayacağım burgerciler ise, Fess Burger, That’s Buger, Big Baker, Mickey’s, hmbrgr ve Big Bang Burger. Ankara’daki iyi burgerciler listesinde yer alıp gitmediğim tek burgerci ise Burger Break. Ama gidenlerden aldığım duyumlara göre listenin tepesine oynayabilecek bir konumda değil.

Kapadokya

Her şeyden önce tatil planı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli kuralı söylüyorum: Okulların gezi yapamayacağı bir tarih seçin. Yani herhangi bir tatilin Cuma ya da Pazartesiye geldiği dönemler çok sıkıntı. Her tarafta “qanqa burdan da çek” diyen kızlar ya da elinde tespih ve sigara ile gezen en az 8 kişilik erkekler mevcut. Tabi bunlar liseli ergenlik deyip geçebilrisiniz. Ama daha da kötü profil ise yaş olarak olgun sayılabilecek ama zihin olarak ergen olan kişiler. İşte bu tiplerle karşılaşmamak için ya da daha az karşılaşmak için tatilin günü çok önemli. En başta bunu belirtmek istedim. Bir de eğer gittiğiniz yerlerde tur otobüsü varsa gerekirse o yeri pas geçip bir sonraki yere geçin. O otobüslerin arkasında kaldınız mı bir anda insan selinin ortasına düşüyorsunuz. Şimdi gelelim Kapadokya’ya..

Harran

Urfa gezisinin 3. yazısını da yazayım dedim. Bazı bilgiler Halfeti yazısı ile ortak olduğu için çok detaya girmeyeceğim. Harran’a nasıl gidilir kısmına girmeyeceğim. Birebir aynı süreç Halfeti ile. Sadece mesafe daha kısa. 1 saat bilemediniz 1 saat 15 dakikada ulaşıyorsunuz Harran’a. Burada ne yapılır ondan kısaca bahsedeyim. Harran’da dünyanın ilk üniversitesi bulunmakta. Büyük çoğunluğu kazı alanı olduğu için tellerle çevrili. Ama bazı bölümler açık ve içlerine girebiliyorsunuz. O bölgeye geldiğinizde minikler karşılıyor sizi. Abi anlatayım mı diyor. Bir tane olsa anlat dersiniz ama 8-10 tanesi üzerinize geldiği için karar veremiyorsunuz. Birine anlat deseniz diğeri kırılıyor. Bu yüzden ayak üstü bişeler sorup teşekkür edip ayrıldık o miniklerin yanından.

Halfeti

Şanlıurfa gezisinin ikinci yazısı Halfeti üzerine olacak. Halfeti’ye nasıl gidilir, orada neler yapılabilir ve nasıl dönülür konuları hakkında kısa bilgiler vereceğim. Öncelikle Halfeti’ye nasıl gidilir sorusunun cevabı ile başlayalım. Halfeti’ye gitmek için otogarın alt katında bulunan ilçeler otogarına gitmeniz gerekiyor. Otogara gitmek için Toplama meydanından 72 numaralı otobüse binebilirsiniz. Otobüsler kartlı ama para ile de binebiliyorsunuz. İlçeler otogarına geldikten sonra Yaylak-Halfeti minibüsüne binmeniz gerekiyor. Minibüslerin sıklığı değişebiliyor. Biz haftasonu gittiğimiz için 35 dakikada bir kalkıyordu minibüs.