Category Archives: Bilişim

Pardus 2011

Laptopumu kaptırdıktan sonra kendime netbook aldım. Çok bilgisayar kullanmıyorum, film izleyim, nete gireyim yeter dedim. Öyle de oldu, Asus Ee PC 1015 aldım. Küçük, şarjı uzun gidiyor vs. Ama br şey vardı ki canımı sıkmıyor değil. Bugüne kadar her bilgisayar aldığımda performans yukarıya doğru çıkmıştı. Notebook dan netbook a geçince performansın yönü tam tersine döndü. Önce sorun olmaz dedim ama alışkanlık olduğu için hız olmadan da yapamadım.

22 Ağustos

Çok önemli bir günmüs gibi basında duyuruldu. Herkes bu tarihe kadar indireceğini indirsin, izleyeceğini izlesin, aratacağını aratsın denildi. Ne olacak peki bu gün? İnternette bazı kısıtlamalar olacakmış! Mesela “hayvan” kelimesi hosting şirketleri tarafından yasaklanacak, ya da “adult” kelimesi. Peki öğretmeni suda yaşayan hayvanları araştırın dediği öğrenci ne yapacak? Ya da Türkiye’nin 1000 adım geriden takip ettiği “adult learning” konusunda araştırma yapmak isteyen bir master ya da doktora öğrencisi ne yapacak?

Sırf birşeyler yapıyor olmak için alınan bazı kararlar var. Zamanında Youtube’u kapattılar da ne oldu? Başbakan bile çıkıp demedi mi ben izliyorum diye. Yasaklayan kim? o başbakanın ulaştırma bakanlığına getirdiği isim.

Hayır benim anlamadığım, kimi kandırıyorlar. Benim internetimi kökten kesmediğiniz sürece ben indirme de yapacağım, aratma da yapacağım, izleyeceğim de(eğitsel videolar). Sanki internet dün çıktı herkes bi haber, böyle atıp tutunca herşey oluyor. Olacak olan şu: İlk bir iki hafta giremeyebiliriz. İşte IP ve DNS değiştirmeler, modem resetlemeler, K,L,Y tunnel ler vs. Sonra ne olacak çatır çutur herşey eski haline dönecek. Şu çağda şu bollukta neyi kısıtlıyorsunuz. Orjinal bir filmin 20 TL olduğu bi ülkede ne bekliyorlar acaba. 10 kişi birleşip dvd mi alacağız, sonra toplanıp bir arada izleyelim. İndireceğim tabi. Bu benim en doğal hakkım.

Alışılmışın dışında sert çıktım biraz ama bu konu gerçekten çok trajik. Bile bile lades. Elimizde internet ve Google olduğu sürece değil kısıtlama yavaşlatma şansları bile yok bu işleri. Siz aldanmayın basının abartmasına. İndirmeye devam, izlemeye, aratmaya ara vermeyin sakın.

Bu arada Karayip Korsanları’nın son filmi hala torrente düşmemiş, bizimkiler mi engelledi acaba??

Get out of Facebook

Gitgide büyüyen Facebook artık ilkokula kadar düştü. Önceden üye olma amacı ilkokul arkadaşını bulmak olarak tanımlanıyordu ama artık ilkokulda üye oldukları için böyle bir bahaneye gerek kalmıyor. Nerde çokluk orda ..luk lafını sayın Mark Zuckerberg’ e anlatmak sanırım oldukça zor. Ama olur da okur diye yazıyorum,

Dear Mark,

Where is the crowd, the shit is there.

İşte bu yüzden bu bağımlılıktan kurtulmak isteyenler için hesabı kesin silmeden bahsedeceğim. Deactive yapmak değil kesin silme işlemi. Tabi bu işlemi yaparken bile Facebook yakanızı bırakmıyor. 85 kere emin misin diye soruyor. Sanırım Microsoft ortaklığı Facebook’u biraz değiştirdi:)

Hesap silmek için izlemeniz geren işlemler aşağıda,
* Facebook Account’ınız ile login olduktan sonra sağ taraftaki Ayarlar -> Yardım sekmesini tıklıyorsunuz.
* Açılacak olan sayfadaki orta alan da yer alan arama kısmına Hesap silme yazıp arttırdığınız da karşınıza soru ve cevap bölümleri gelecek.
* Bu aşamada cevapları genişletitiğiniz de, bir sorunun altındaki yapılan açıklama da bir link göreceksiniz, buna tıklıyoruz.
* Facebook hala sizi bu işlemden geri çevirmeye çalışacaktır. Eğer kararlı olur ve adımları doğru geçerseniz 14 gün sonra facebook hesabınız kalıcı olarak silinecektir.

Ya ben bulamadım diyenler için likn aşağıda.

Hesap silme linki.

Video Google

Dünyanın bir numaralı arama moturu Google bir hizmetini devre dışı bırakmaya hazırlanıyor. Chiponline’a göre 29 Nisan’da Google Video hizmetini devre dışı bırakacak Google, 13 Mayıs’a kadar kullanıcıların videolarını silinmeden önce Youtube’a aktarabilmelerine imkan veriyor. 2005 yılında faaliyete geçen Google Video 6 yıl sonra havlu atmak zorunda kaldı. Fakat halihazırda Youtube Google’ın bünyesinde bulunuyor ve video platformlarındaki liderliğini sürdürüyor. 2009 yılından beri yeni videolar yüklenmesine izin verilmeyen platformu Google’ın kapatacağı beklenen bir gelişmeydi.