Category Archives: İzledim

Deadwood

Ben dönem dizisi severim hem de biraz vahşi batı tadında olsun diyen birisi için on numara beş yıldız dizi. Ama yok ben bunları sevmem diyenler için de inanılmaz sıkıcı bir dizi olabilir. Açıkçası dönem dizilerini severim ama ille de western olsun diye aramam. Gerçi bu dizideki westernlik öyle ahım şahım abartı değil. Çünkü olay çok farklı.

Leave No Trace

Başrollerde Ben Foster ve onun kızını canlandıran Thomasin McKenzie‘nin olduğu 2018 yapımı bir film. Değişik bir konusu var filmin. Eski bir asker, hayata uyum sağlamakta zorlanıyor. Daha doğrusu insanlara uyum sağlamakta zorlanıyor. Bu yüzden kızı ile beraber ormanda yaşıyor. Kendilerine kamp gibi bir yer kurmuşlar orada takılıyorlar. Tabi ara ara birileri gelirse nasıl saklanırız diye tatbikat yapıyorlar. Boş vakitlerinde avlanma vs.

Eighth Grade

Kısa, bizi yormayacak ama çok da çöp olmayan bir film ararken bu filmi bulduk. Hakkında çok da fazla yorum yoktu ama izleyelim dedik. Tam da kriterlerimize uyan bir film çıktı diyebilirim. Çok uzun değil, anlamak için yorulmanıza gerek yok ve vakit kaybı olarak değerlendirilemez (en azından bizim için).

Müslüm

Nasıl oldu bilmiyorum ama bir anda herkesin diline düştü bu film. İnanılmaz bir film olduğu için değil bence ya da herkesin Müslüm Gürses hayranı olduğu için de değil. Ama şu bir gerçek filmden sonra herkes kendisine veya sanatına hayran oldu. Kimilerine göre çok detaya inilmemiş kimilerine göreyse oldukça yeterli detay verilmiş. Kişisel bir araştırma yapmadım ama bence de Müslüm Gürses’in en popüler olduğu dönemler üzerinde biraz daha durulabilirdi. Zaten bu yüzden filmin ilk yarısı oldukça doyurucu iken ikinci yarısı biraz sönük kalmış gibi.

Ekşi Elmalar

Kim derdi ki Netflix üzerinde izlediğim en kaliteli film yerli olacak diye. Daha önce 88 defa söyledim film içeriğinin çok yetersiz olduğunu. Zamanla gelişir umarım. Bu kalitesizlikte film seçmek gerçekten çok zor. Biz de ne yapalım yerli malı yurdun malı dedik ve bu filmi açtık. Yazan, yöneten ve oynayan Yılmaz Erdoğan. Daha önce The Water Divine filminde yüzü gülmeyen bir karekterde izlemiştim kendisini. Bu da ikinci oldu. Çok da iyi olmuş.

Nobody Knows

Orjinal adı “Dare mo shiranai” olan bir japon filmi. Oyuncuların hiç birini tanımasam da yönetmenin bazı filmlerini izlemişim. Yönetmen koltuğunda Hirokazu Koreeda adlı abimiz var. Diğer filmleri de dram yüklü zaten. Bu film de aynı şekilde bol dramlı. Bir kadın 4 çocuk yaşamaya çalışan ailenin yoksulluğunu izliyoruz. Tabi bu durum daha da kötüleşiyor. Anne gidip bütün sorumluluğu 12 yaşındaki en büyük çocuğa bırakıyor.