Category Archives: İzledim

Ahlat Ağacı

Filmi izleyeli çok oldu ama yazmaya üşendim açıkçası. Nuri Bilge Ceylan‘ın izlediğim ilk filmi sanırım. Çok duyduk okuduk tarzını ama yazılanların çizilenlerin gerçek olduğunu bu filmle görmüş oldum. Başrolde Dogu Demirkol ve onun babasını canlandıran Murat Cemcir var diyedilirim. Bennu Yildirimlar ise cefakar ana olarak ara ara boy gösteriyor. Filmin süresi ise tahmin edeceğiniz gibi 3 saatin üzerinde. Araydı reklamdı derken 4 saatinizi alıyor film. Herkes bu uzunluğu kalite ile doğru orantılı olarak yorumlasa da ben bu görüşe karşıyım. Hiç mi kısaltılamazdı yani? Bu film 188 dakika değil de 175 dakika olsa seyirci domates mi fırlatacaktı sahneye? Neyse NBC başkan yaptıysa vardır bir bildiği deyip detaylara geçelim.

Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Ortadoğu filmiyse iyidir dedik ve izledik. Tahmin edeceğiniz gibi bir dram söz konusu. Ama burada farklı bir dram var. Boşanmak isteyen bir kadın ve boşanmak istemeyen bir koca. Film sadece bu davayı ele alıyor. Tek bir sahnede geçiyor ayrıca. Kadın neden boşanmak istediğini adam neden boşanmak istemediğini söylüyor. Her iki taraf da şahitler çağırıyor. Dava uzadıkça uzuyor. Bazen kadına hak veriyorsunuz bazen adama. Bir taraf bu kadar istiyorken onları boşamayan hakime sinirleniyorsunuz bazen de.

Punch-Drunk Love

Başrolde Adam Sandler‘ın olduğu bir komedi filmi. Daha önce hiç de başarılı bulmuyordum kendisini bu görüşüm hala devam ediyor. Gerçi burada güldürmek gibi bir amacı yok karakterinin ama olsun. Hatta bazıları komedi oyunculuğuna kasacağına farklı roller alsaydı çok daha başka yerlerde olurdu demiş. Kendisine Emily Watson eşlik ediyor bu filmde. Filmin konusuna gelecek olursak; hafif sorunlu bir arkadaşı canlandırıyor Adam Sandler. İnsanlarla iletişim kuramayan, kalabalıkta kendini kötü hisseden bir arkadaş.

Sing Street

Hem puanının yüksek olması hem de süresinin çok fazla olmaması sebebiyle izleyelim dedik. Fena da etmemişiz. Çıtır çerez bir film çıktı kendisi. Ailenin maddi durumu sıkıntıya girince kemer sıkma politikası uygulanıyor. Alınan kararlardan ilki de çocuğu pahalı okuldan alıp ucuz okula vermek. İlk günden itibaren bir kültür şoku oluyor tabi. Bunu aşar mı aşamazmı derken bir kızla karşılaşıyor eleman. Hafif bir elektiriklenme oluyor. Kızı nasıl etkilerim derken “müzik grubum var benim diyor”. Kıza da klip çekeceğiz oynamak istersen bekleriz diyor.

Game Night

Vizyona girmeden gözüme kestirmiştim bu filmi. İzlenebilir hale geldikten sonra da ilk fırsatta izledik. Başrollerde Jason BatemanRachel McAdams ve gamzeleri oynuyor. Baştan söyleyim, film tam vakit geçirmelik kafa dağıtmalık. İnanılmaz güzel bir film değil ama ara ara da olsa baya güldürüyor. Çok bir beklenti olmadan izlerseniz kesinlikle keyif alacağınız bir film.

Ex Machina

Art arda iki bilim kurgu fazla gelir korkusuyla olsa da izledik. Neyse ki çok kafa yakan bir bilim kurgu değildi. Hatta çok basit bi konu işleniyor. Başrollerde Domhnall Gleeson ve Alicia Vikander var. Bunlardan biri robot tahmin edeceğiniz gibi. Film robotun giderek insan özellikleri kazanmasını ele alıyor. Gizli yürütülen bir proje var. Bu proje kapsamında geliştirilen Ava, kendisi ile tanışan Caleb ile arkadaş oluyor. Arada dertleşme falan. Bir yandan da bu ikili sürekli izleniyor. Amaç Ava neyi ne kadar öğrendi, hangi olaya nasıl tepkiler veriyon bunu anlamak.