Category Archives: İzledim

Daha

Film 2017 yapımı ancak Netflix’e 2020’de geldi. İzleyeli de baya oldu aslında ama ancak yazabiliyorum. Başrollerde daha çok iyi abi, sevecen baba, örnek çalışan vb. rollerden bildiğimiz Ahmet Mümtaz Taylan ve Naim filmi ile tanıdığımız Hayat Van Eck oynuyor. Bu iki baba oğul filmde. Tabi aralarındaki ilişki sadece baba oğul değil ortaklık haline dönüşüyor. İşleri ise insan kaçakçılığı. Çok hassas ve can yakan bir konuyu ele almışlar. Burada hem mültecilerin ne zorluklar yaşadıklarını görüyoruz hem de baba oğulun bu süreçte ilişkilerinin nasıl değiştiğini.

Pirate Radio

Son zamanlarda izlediğim en güzel film. İnanılmaz keyif aldım izlerken. Son anına kadar sizi güldürmeyi başarıyor film. Hatta çoğu zaman kahkaha atmanıza sebep oluyor diyebilirim. Filmin hikayesi ise isminden anlaşılacağı üzere kaçak yayın yapan bir radyoyu anlatıyor. Dönemin İngiltere’sinde güçlü olanların müzik camiasını istediği gibi yönlendirmeye başlaması ve tekel olmaya çalışanların ortaya çıkmasından mütevellit böyle bir yayın şekli ortaya çıkmış. Tabi sadece müzik olarak düşünmemek lazım. 60’lı yıllarda radyo iletişimin en güçlü şekli. Haliyle radyo kanallarına hükmeden basın yayın konusunda da oldukça güçlü oluyor.

The Report

Başrolünde Adam Driver‘ın oynadığı 2019 yapımı film. Bu tarz çok fazla film çekiyorlar. Tarihiyle yüzleşme konulu film çekme konusunda sanırım Amerika şampiyonluğa oynuyodur. Tabi filmlerin çekilmesi ne kadar vicdan rahatlatma veya yaptık bir hata özür dileriz amaçlı bilemiyorum. Ama şu bir gerçek ki bu tarz olayların araştırılabileceği ender ülkelerden Amerika. Siyahi vatandaşlara yapılan zulmün onlarca filmi var, en az o kadar da çekilecektir. Bu film de savaş kategorisi altında onlarcası çekilecek filmlerden.

Beautiful Boy

Amazon’un video hizmetinin hakkını verebilmek için elimizden geldiğince çalışıyoruz. Bu kapsamda başrollerinde Steve Carell ve Timothée Chalamet‘in oynadığı bu filmi izledik. Film gerçek bir hikaye. Baba oğul arasındaki bir yaşam mücadelesini izliyoruz. Tabi böyle deyince ikisi ıssız bir adaya düşmüş de orada hayatta kalmaya çalışıyorlar gibi oldu. İzlediğimiz hayat mücadelesi bağımlı bir oğul ve ondan vazgeçemeyen baba.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın akıcı ve etkileyici romanı. Kitabı okurken hemen her olay gözünüzün önünde canlanıyor. Betimlemeler ve anlatım çok başarılı. Hatta sadece olaylar ve mekanlar değil karakterlerin mimiklerini bile hayal edebiliyorsunuz. Tabi burada karakterlerin orjinalliği çok önemli. Öyle her zaman karşınıza çıkacak bir karakter değil kitaptaki kahramanımız. Bir saat aşığı “Hayri İrdal”. Kendisi gerçekten çok naif bir adam. En azından etrafınki insanlar değişene kadar öyle.

Gleason

Amazon Prime Video üzerinde izlenebilecek neler var diye bakarken gözümüze çarpan belgesel. Aslında tam belgesel demek doğru değil çünkü adamın kendi kaydettiği görüntüler filmin çoğunu oluşturuyor. Eski amerikan futbolu oyuncusu Steve Gleason‘ın ALS teşhisi konulduktan sonra filme aldığı anları izliyoruz. ALS nedir diyecek olursanız Stephen Hawking’in hastalığı demem yeterli olur sanırım. Tabi videoları ardı ardına izletip bitirmiyorlar. Gayet güzel bir akış ve anlatım söz konusu. Hastalığa dair, hastalık sürecinin ne kadar zor olduğuna dair bilgiler ediniyoruz.