BlacKkKlansman

Her sene klişe haline gelen bir olay var. Oskar adayı filmler açıklandığında, kesinlikle eşcinsellik barındıran ya da siyahilere karşı yapılan ayrımcılığı anlatan bir film oluyor. Genelde de bu filmler ödül kazanıyor. Bu sene de bu film o kategoriden aday gösterilmiş bence. En iyi uyarlama ödülünü de kazandı. Gerçi haksızlık etmemek lazım dram dolu bir film değil. Yani ayrımcılık olayını çok göze sokmamışlar ama yine de farklı sahnelerde bir çok kez dile getiriliyor.

Filmin olayı ise bir gerçek hikaye. Siyahi bir polisin zamanında KKK’e üye olmasını anlatıyor. Tabi amaç suçu ve suçluyu ortaya çıkarmak. Telefon görüşmelerini kendi yapsa da yüz yüze görüşmeye sıra geldiğinde bu sefer beyaz bir arkadaşı devreye giriyor. Ama o da yahudi. KKK’nin en sevmediği iki insan tipi bir araya gelmiş oluyor; siyahiler ve yahudiler.

Biri siyahi olduğu anlaşılmasın diye (tabi ki konuşmasından) diğeri yahudi olduğumu anlamasınlar diye uğraşıyorlar (tabi ki sünnet olayı). Tabi sık sık senkronize oluyorlar oyunları ortaya çıkmasın diye. Bu bölümler kimileri için aşırı eğlenceli geçmiş ama ben sıkıldım açıkçası.

İşte filmin sonunda da elemanları yakalıyorlar falan.

Maalesef bu film de beklentileri karşılamadı. 2019’da henüz öve öve bitiremeyeceğim bir film izleyemedim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir