Gösteri Peygamberi

Herhangi birine Fight Club’ı biliyor musun diye sorsak tabi biliyorum ya efsane film der. Brad Pitt falan oynuyo der. Sonu sürprizli der. Bende bu kişilerden birisiyim bu arada. Peki o Fight Club aslında bir kitapmış desek ne olur? Bence sorduklarımızdan en az yarısı hadi ya der. Ben de onlardan biriyim. Peki bu kitabın yazarı kim diye sorsak. Doğru cevabı verebilecek kişi sayısı çok da fazla olmaz sanırım. O kitabın yazarı aynı zamanda bu kitabın da yazarı olan Chuck Palahniuk. Fight Club’ı izledim ama okumadım. Ama okusam da bu kitaptan daha çok sever miyim bilmiyorum. Bu kitap son zamanlarda okuduğum en iyi kitap diyebilirim. Son zamanlarda da fena okumuyorum hani..

Bu kitapla beraber öğrendiğim bir siğer şey de Yeraltı Edebiyatı diye bir seri olduğu. Tahmin edeceğiniz gibi sonraki kitaplarım da bu seriden olacak. 

Kitaba gelecek olursak; öncelikle kitap sonran başa doğru gidiyor. Hem hikaye olarak hem de sayfa sıralaması da bu şekilde. İlk başta kafam allak bullak olacak diye korkmuştum ama hiç de öyle olmadı. Gayet güzel akıcı bir şekilde devam etti kitap.

Kitapta iki konunun bir araya gelmesini okuyoruz. Din ve medya. Bu birleşim bir karakter üzerinden yapılıyor. O da Tender Branson. Kendisi creedish mezhebinin bir üyesi. Bu mezhep toplu bir şekilde intihar etmesiyle meşhur.

Tender ilk başlarda ailesine ve mezhebine bağlı bir arkadaş. Ama zamanla bu bağ kopuyor. Tabi bu bağın kopmasında yaşayan son creedish olduğu düşüncesi de rol sahibi. Böyle bir karakteri en dipten alıp en zirveye çıkartırım, onu ilgi odağı yaparım diyen bir akbaba menejer ortaya çıkıyor. O andan itibaren menejer ne derse onu yapıyor Tender. Tabi yapılan işlerin tek amacı olabildiğince para kazanmak.

Bu süreç o kadar çığrından çıkıyor ki Tender insanlar için bir mesih haline geliyor. Tabi bu menejerinin hoşuna gidiyor. Amaca ulaşılıyor hatta hayal edilenin ötesine bile geçiliyor. Tabi bu hızlı yükseliş kaçınılmaz sonu da beraberinde getiriyor.

Kitabı çok beğendim, gerçekten inanılmaz ilgi çekici ve akıcı. Bana bir kitap öner diyen olsa söyleyeceğim ilk kitap bu sanırım.

Kesinlikle okuyun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir