22 Ağustos

Çok önemli bir günmüs gibi basında duyuruldu. Herkes bu tarihe kadar indireceğini indirsin, izleyeceğini izlesin, aratacağını aratsın denildi. Ne olacak peki bu gün? İnternette bazı kısıtlamalar olacakmış! Mesela “hayvan” kelimesi hosting şirketleri tarafından yasaklanacak, ya da “adult” kelimesi. Peki öğretmeni suda yaşayan hayvanları araştırın dediği öğrenci ne yapacak? Ya da Türkiye’nin 1000 adım geriden takip ettiği “adult learning” konusunda araştırma yapmak isteyen bir master ya da doktora öğrencisi ne yapacak?

Sırf birşeyler yapıyor olmak için alınan bazı kararlar var. Zamanında Youtube’u kapattılar da ne oldu? Başbakan bile çıkıp demedi mi ben izliyorum diye. Yasaklayan kim? o başbakanın ulaştırma bakanlığına getirdiği isim.

Hayır benim anlamadığım, kimi kandırıyorlar. Benim internetimi kökten kesmediğiniz sürece ben indirme de yapacağım, aratma da yapacağım, izleyeceğim de(eğitsel videolar). Sanki internet dün çıktı herkes bi haber, böyle atıp tutunca herşey oluyor. Olacak olan şu: İlk bir iki hafta giremeyebiliriz. İşte IP ve DNS değiştirmeler, modem resetlemeler, K,L,Y tunnel ler vs. Sonra ne olacak çatır çutur herşey eski haline dönecek. Şu çağda şu bollukta neyi kısıtlıyorsunuz. Orjinal bir filmin 20 TL olduğu bi ülkede ne bekliyorlar acaba. 10 kişi birleşip dvd mi alacağız, sonra toplanıp bir arada izleyelim. İndireceğim tabi. Bu benim en doğal hakkım.

Alışılmışın dışında sert çıktım biraz ama bu konu gerçekten çok trajik. Bile bile lades. Elimizde internet ve Google olduğu sürece değil kısıtlama yavaşlatma şansları bile yok bu işleri. Siz aldanmayın basının abartmasına. İndirmeye devam, izlemeye, aratmaya ara vermeyin sakın.

Bu arada Karayip Korsanları’nın son filmi hala torrente düşmemiş, bizimkiler mi engelledi acaba??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir