Kim Bu Ömer?

1986 yılında Trabzon’da doğmuş olsam da bu şehire bilinçli olarak ilk ziyaretimi 2006 yılında gerçekleştirdim. Bu 20 yıllık süreyi Sakarya ve Kocaeli şehirlerinde geçirdim. İlköğretime Sakarya’da başlayıp Kocaeli’de tamamladım. Liseyi de okuduktan sonra Ankara yılları başladı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünden 2010 yılında mezun oldum. 2016 yılında ise TODAİE’de Eğitim Yönetimi alanında yüksek lisansımı tamamladım.

İş hayatından bahsedecek olursak, son sınıftayken ODTÜ Teknokent’ de bir firmada part time olarak çalışmaya başladım. Okulun bitmesiyle sanki başka iş yokmuş gibi hemen full time olayına geçtim aynı yerde. Aradan aylar geçiyordu ama maaş bir türlü gelmiyordu. Babaannem gibi 3 ayda bir maaş alıyordum nerdeyse. Baktım olacak gibi değil iş arayışlarına girdim. Bir hafta içerisinde özel bir okulla anlaştım ve öğretmenlik günlerim başladı. ÖZEL NESİBE AYDIN OKULLARINDA yaklaşık 8 ay kadar bilgisayar öğretmenliği yaptım. Bu süre içinde eğitimimde benimle uğraşan bütün öğretmenlerimden af dileyecek kadar tecrübeye sahip oldum. Baktım olacak gibi değil. Tekrardan iş arama olayına girdim. Zorlu bir mülakat sürecinden sonra Haziran 2011 tarihinden itibaren TÜBİTAK-BİLGEM-Yazılım Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (YTE)’nde çalışmaya başladım. Yaklaşık 5 sene burada çalıştıktan sonra her güzel şey gibi bunun da sonu geldi ve Ocak 2016’da buradan ayrıldım. Şubat 2016’dan itibaren ICterra Bilgi ve İletişim Teknolojileri’nde çalışıyorum.

26.06.2014: ODTÜ teknoketteki firmanın adını sildim. Çünkü kendileri çok rencide olmuş. Biz ettik sen etme Ömer dediler. Geçmiş geçmişte kalsın bi büyüklük göster dediler. Ben de gençleri kıramadım. Yazdıklarım yalan ya da yanlış değil, çalıştığım dönemde maaşlar gerçekten gecikmeli ve parça parça yatıyordu. Şu an durum ne bilemem tabi. Ama bu karı-kocanın yönettiği, çalışanlarını kesinlikle bir tutmayan, kimisine maaş ödeyip, kimisine bu ay biraz gecikecek diyen (çalıştığım dönemlerden bahsediyorum) ve savunma sanayisine iş yapan firmaya işe girecekseniz iki kere düşünün derim. Firmanın adı B ile başlıyor. Benden bu kadar.

Bu yazıyı belki sadece onlar okuyacak ama olsun, iki satır yazı için peşimden koştular bu bana yeter 🙂

157 Responses to Kim Bu Ömer?

 1. poyraz dedi ki:

  iyi günler Ömer Bey. Bi konu hakkında görüşmek ve fikirlerinizi almak istiyorum. Teknokentte çalıştığınızı yazmışsınız. Ne zaman çalışmıştınız maaşlar bahsettiğiniz gibi gerçektende çok mu geç yatıyordu ve acaba sizden sonra hala aynı şekilde devam ediyormu bu konuda bilginiz var mı? Teşekkürler mailinizi dört gözle bekliyorum. Çünkü aynı yerde çalışma ihtimalim var… ve şu an çalıştığım yerden sadece maaşımı geç aldığım için çıkmayı düşünüyorum.

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,
   ben teknokentte kasım 2009-ekim 2010 arası çalıştım.bu sürede maaşımı sadece 1 kere tam zamanında aldım o da çıkarken. bunun dışında hep parça parça aldım maaşımı. şirket çalışılabilecek bir yer ama maaş durumundan dolayı çıkmıştım bn. Şuan bu tarz durumların çok olmadığını duydum.açıkcası şirketin parası olduğu zaman çalışanını mağdur etmiyor, ama parası olmadığı zaman da çıkıp “arkadaşlar bu ay gecikme olcak” demiyorlar.
   bunlar dediğim gibi bnm görüşlerim. bildiğim kadarıyla insan kaynakları uzmanı çalışmaya başlamış bir tane ve işler biraz daha profesyonelleşmiş. teknokentte çalıştığım firmanın eleştirilemeyecek tek yanı ordaki ortam. tabi hala aynı kadro duruyorsa 🙂

   • bestami dedi ki:

    ayıptır sorması ne kadar maaş alıyodun hocam..

    • admin dedi ki:

     teknokentteki maaşımı soruyorsanız sorması değil de söylemesi ayıp bi miktar o kadarını söyliyeyim :)asgari ücretten hallice

   • ibrahim ak dedi ki:

    merhaba,

    tübitak uzayda arge personeli olarak mülakata çağırıldım. 12 yıllık haberleşme sektörü tecrübem var. maaşlar 2022 için nasıldır ? mülakat süreci nasıldır bilginiz var mı bu konuda ? teşekkürler.

 2. yalçın dedi ki:

  Öncelikle merhabalar;

  Bende teknokent’de silikon blokta bir şirkette çalışıyorum şirketin adnı vermiyceğim bizimkide patron şirkerti maaş konusunda sıkıntı yaşamıyoruz genelde 1 ile 3 arasında yatıyor bizim şirkette işe giren çıkan biraz fazla oluyor ama gördüğüm kadarıyla çalıştığınız şirkette öyle fazla kalıcı olan yok sürekli elaman değişiyor söylediklerine göre az maaşla yeni mezun çalıştırıp işini göremeye çalışan bir şirket bizimkide öyle sayılır gerçi ama nihayetinde patron şirketleri böyle işi görülene kadar el üstünde tutar işi bitince kapının önüne koyar büyük şirketlere iş başvurusu yapmak en iyisi ,kesinlikle tavsiye etmem patron şirketini

 3. selin dedi ki:

  merhaba, kısa süre önce nesibe aydın okullarına başvurdum ve görüşme için aradılar. alanım bilişim teknolojileri. okulu araştırırken sizin sayfanızla karşılaştım. ve size sormak istedim. Neden ayrıldınız okuldan şartları nasıl ve tavsiye eder misiniz? maaş politakası ve diğer durumları merak ediyorum. son olarak iş yerinden ayrılma durumunuz zor oldu mu sözleşme falan sıkıntı yarattı mı ?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Okuldan ayrılma sebebim daha iyi bir iş bulmam. Tabi yeni iş aramamda öğretmenliğin beklediğimden daha zor olması da geliyor. Özel okul olduğu için beklenti biraz daha fazla tabi. Maaş olarak yeni giren öğretmen stajyer öğretmen olduğu için çok fazla bir ücret vermiyorlar. Stajyerlik kalktığında ne oluyor bilmiyorum çünkü o kadar çalışmadım 🙂 Son olarak işten ayrılırken hiç zorluk yaşamadım, zorluk yaşayanı da duymadım.

 4. Gül dedi ki:

  Ömer Bey merhabalar,
  TÜBİTAK_BİLGEM’de yazılım eğitmeni olarak çalıştığınız belirtmişsiniz öncelikle hayırlı uğurlu olsun. Sizden ricam TÜBİTAK mülakatlarıyla ilgili olarak bilgi verebilir misiniz? Ben de TÜBİTAK mülakatına davet edildim, bilgi sahibi olmak istiyorum konuyla ilgili olarak. Şimdiden teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Mülakat süreci hangi pozisyon için ve hangi enstitü için olduğuna göre değişebilir. Ben BİLGEM’e bağlı Yazılım Teknolojileri Enstitüsü’nde çalışıyorum. Bizdeki süreç biraz uzun oluyor. Benim mülakat sürecim 6 ay sürmüştü. Bu süreçte değişik kişiler ile mülakata girdim. Sadece yüz yüze soru cevap yapılabildiği gibi bazen sizden sunum yapmanız ya da teknik sınava girmeniz istenebiliyor.

   Mülakata girenlerin hepsinin olumlu yanıt vermesi halinde bir sonraki mülakata çağrılıyorsunuz. Mülakat sayısı değişebilir tabi. 2 mülakatta işe giren de oluyor 6 mülakatta da. Siz hangi pozisyon için mülakata çağrıldınız? Belki biraz daha detaylı bilgi verebilirim o zman.

   • Cansu dedi ki:

    Ben yazılım için teknik sınava gireceğim, ne gibi bir soru sorulabilir?

    • admin dedi ki:

     Merhaba,

     O konuda açıkçası hiç bilgim yok. Ama ilandaki maddeler ile ilgili çalışmanızı öneririm. Bir kod verip koddaki sorunu buldurabilirler ya da bir kod verip onun sonucunda ne çıkar diye de sorabilirler.

 5. hafize dedi ki:

  Merhaba Eşim tubitak mülakatına katıldı şuan için herşey olumlu görünüyor fakat bizim hala maaşlar konusunda bilgimiz yok.Olursa sözleşmeli işçi olarak çalışacak myo mezunu özürlü.Maaşlar konusunda bilginizi rica edebilirmiyim yaklaşık ne alacağız sosyal haklar tam olarak neler 12 maaş mı 16 maaşmı?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Maaş konusu başlanılan pozisyona göre değişebilir. Normalde ag ve a kadroları türünden alım yapılıyor. Ancak myo mezunlarının hangi türde alındığını bilmiyorum. Yine kadro türüne bağlı olarak 16 ya da 12 maaş alınıyor. Tutar olarak da net olmamak ile birlikte 1600-3000 arası başlanılabiliyor. Dediğim gibi bunların hepsi hangi kadro türü ile alınacağına bağlı. Kadro demem sizi yanıltmasın, alımlar sizin de dediğiniz gibi sözleşmeli oluyor.

   Umarım dilediğiniz gibi olur.

 6. erol dedi ki:

  Abi iyi günler;

  Teknokentte çalıştığın firma hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi sunabilir misin?
  Mesela ne tarz işler yapıyorlar ve biraz da teknik açıdan açabilir misin?
  Bilgisayar mühendisliği okuyorum ve bu tarz savunma sanayi şirketlerindeki işleri çalışan birinden duymayı isterim.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Bu firmanın temel olarak yaptığı iş eğitim materyali hazırlamak. PDF formatındaki dokümanlardan görsel eğitim içerikleri hazırlıyorlar. Bunun için de Adobe Flash, 3D Max gibi araçlar kullanıyorlar. Hazırlanan içerikler Havelsana veya MSM’be satılıyor. Bu dediğim işte mühendis çalışmıyor. Bunlar öğretim teknolojileri tarafında.

   Mühendis arkadaşların yaptığı işler konusunda ise pek bir bilgim yok. Ama diğer tarafa göre çok daha küçük işler diye biliyorum. Öyle inanılmaz derecede bir yazılım geliştirme olduğunu düşünmüyorum. Zaten bu firma şuan CMMI 3 e sahip. Önemli derecede savunma sanayi yazılımı yapmak istiyorsan en az CMMI 4 belgesinin olması gerekiyor.

   Yazılım yapmak istiyorsan ve savunma sanayi diyorsan bence teknokent firmasına değil bu firmaları taşere eden Aselsan, Havelsan gibi yerlere yönelmen daha iyi olabilir.

 7. Ayşe dedi ki:

  Merhaba,
  Tubitak YTE’ye bilgisayar mühendisliği mezunu olarak başvuru yapmak istiyorum bilgisayar mühendisleri ne kadar maaş alıyor, 16 maaş mı oluyor? Çalışma şartları ve işe alım süreci hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
  Teşekkür Ederim

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Başvurular bilgem.tubitak.gov.tr üzerinden yapılıyor ancak bildiğim kadarıyla bu süreç sonlandı. Maaş konusunda net bir rakam söylemek mümkün değil. Çünkü çalışan özelinde prim ödeniyor. Ama başlangıç için prim dahil 2800-3300 arası diyebilirim. Aralığın bu kadar olması dediğim gibi prim ile alakalı. 16 maaş ödeniyor. Çalışma şartlarına gelince, henüz şikayet edeni görmedim. İşe alım ise sabır gerektiren bir süreç. Oldukça uzun ve yorucu olabiliyor.

 8. özlem dedi ki:

  Merhaba, Tübitak BİLGEM YTE’ye staj başvurusu yaptım. Özellikle son sınıf öğrencisi stajyer talep etmelerindeki amacın, mezuniyet sonrası istihdam olduğunu düşünerek başvurdum. Öğrenmek istediğim şey, yeni mezun çalışanlarına verdikleri maaş. Siz ne düşünüyorsunuz? Nisan 1’den Temmuz 1’e kadar staj yapacağım eğer olursa. Tam mezuniyetle beraber iş sahibi olmak güzel olur ama maaş büyük bir faktör. Siz BİLGEM YTE’de yeni işe başladığınızda ne kadar kazanıyordunuz ayıptır sorması. Ayrıca başka ne gibi olanaklar sağlanıyor?

  Teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Ben 5 seneye yakın çalıştım YTE’de staj yaptıktan sonra işe başlayan kişileri saysam 5’i geçmez sanırım. Stajyer alması gerekiyor diye biliyorum kurum. Tabi bu ümidinizi kırmasın ama staja gelenleri istihdam ederiz diye bir düşünceleri çok yok diyebilirim.

   Maaş tamamen kişisel bir şey. Çünkü prim olayı var. Yeni başlayan birisinin prim alması için deneme süresini bitirmesi gerekiyor. Prim miktarını ise yöneticiler belirliyor.

   Benim başladığım zamanki maaşımı söylersem moraliniz bozulur ve başvurunuzu geri çekebilrisiniz, o yüzden söylemeyeyim 🙂

   Umarım istediğiniz gibi olur..

   • Mağdur dedi ki:

    Sayın admin gerçekten maaş konusunda adil ama prim konusunda adil bir yer değil Tübitak. Kime ne vermek istiyorlarsa onu veriyorlar. Ama mühendis olarak girecekseniz diğer kamu ve aynı zamanda özel sektörlere göre maddi manevi imkanları çok iyi. Birde maaşlar hep brüt önünüzü net göremezsiniz 😀 Ama bende miktar söylemek istemiyorum kafanız karışır 🙂

 9. deniz dedi ki:

  Sayın AYDIN,

  TÜBİTAK bilim insanı yetiştirme bölümünde gecen ay itibarıyla başvuru yaptım ve mülakata çağrıldım, nette bu konuyla ilgili araştırma yaparken mülakatların yazılı sözlü ve dil olmak üzere 3 aşamalı olduğu ve çok zor olduğu gibi yorumlar okudum ama kimse tam olarak sorularla ilgili bir bilgi vermemiş. Size de netteki bu araştırmalarım sırasında rastladım ve orda çalıştığınızı fark ettim tabi ki bölum farkı nedeniyle değişiklikler olabilir ama genel anlamda sınav ve sorular hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler, Saygılar

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Tam da sizin dediğiniz gibi aslında. Belli bir standart yok. Başvurduğunuz bölüm / pozisyona göre değişebilir. Ben eğitmenlik için başvurştum, haliyle eğitime yönelik sözlü ve ygulamalı mülakatlara girdim. Eğer developer olarak başvurursanız size kodlamaya yönelik sorular soruyorlar. Veri tabanı ile ilgili bir pozisyonla ilgili ise veritabanı ile alakalı teknik sorular geliyor.

   Genel olarak gelen sorular ise benzer olabilir. Ama o kısmın çok seçici olduğunu düşünmüyorum. Örneğin, herkes java biliyorum diyordur ancak ne kadar bildiğiniz o sınavlarda ya da sözlü ifadelerde belli oluyor.

   İyi günler

 10. madenci dedi ki:

  Merhabalar,
  Benim de bir kaç sorum olacaktı.
  Bende TUBİTAK UME de mülakata çağrıldım.
  Fakat yukarıda da bahsedildiği gibi kurum ve yan hakları hakkında çok bilgim yok.
  Belirsiz süreli sözleşme diyorlar fakat devlet kurumu olduğu için çalışanların statüsünü merak ediyorum. Açıkçası yönetici istedi diye lüzumsuz sebeplerle işe son verebilir mi ?İş garantisi memurlardaki gibi mevcut mudur? Yükselme durumları nedir ?
  Belirli süre sonrası kadro olayı varmıdır veya devlet kurumları arasında geçişte avantajı varmıdır. Ben teknik öğretmenim ve şu anda mühendislik tamamlama kanunu ile mühendislik diplomamı alacağım .Mühendislik diplomamı aldıktan sonra kurum içinde ek avantajları olur mu ? Bende 16 maaş olduğunu duydum 4 primin brüt üzerinden yatırıldığını söyleniyor. Şuan ki ar-ge personelinin maaş durumları hakkında bilgi sahibi misiniz ? Aslında sage için başvuruda bulunmuştum kurum içinde yer değiştirme mümkün müdür ?Ayrıca mülakatlar hakkında sizden tüyo alabilir miyiz. Baya uzun oldu ama internet üzerinden pek bilgi alamıyoruz. Sizin gibi kurum çalışanları sayesinde bilgilenmek iyi olacak. Şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Sorularınızıa bildiğim kadarıyla cevap vereyim;

   – Sözleşmeniz belirli süreli ya da belirsiz süreli iş sözleşmesi olarak imzalanabilir. Her iki durumda da normal devlet memuru (657) statüsünde olmuyorsunuz. TÜBİTAK’da kadrolu demek belirsiz süreli sözleşmeli demek.
   – İşten çıkarma olabiliyor. Sözleşme yenilenmeme durumu da olabiliyor. Kadrolu olsanız da olmasanız da bu durum yaşanabilir.
   – Yükselme tecrübe ve eğitimle beraber oluyor. Örneğin, uzman olmanız için 4 yıl çalışmanız gerekiyor. Ama bu arada yüksek lisans yaparsanız 3 yılda uzman olabilirsiniz. Başuzman olmak için de yine doktora yapmanın avantajı var.
   – Kurumlar arası geçiş ya da TÜBİTAK’ın başka birimlerine geçiş konusunda herhangi bir avantajı yok. Normal başvuru yapıp oradan kabul alıp ilk çalıştığınız yerden istifa etmeniz gerekiyor. Bu durumda izin ve kıdem gibi haklarınız taşınmıyor, sıfırlanıyor diye biliyorum.
   – 16 maaş alıyorsunuz. Ancak ikramiyeler net maaş üzerinden. Normal maaşta ek ödemeler oluyor. İkramiye bu ek ödemelerin çıkartıldığı hali oluyor.
   – Mülakatlar şu an nasıl bilmiyorum ama benim girdiğim zaman ekipten birileri ile görüşüyordunuz. Sonra o ekibin ya da projenin yöneticisi sonra birim yöneticisi en son da kurumun en tepe yöneticisi ile görüşüyordunuz. Eğer teknik bir pozisyon ise sınav da olabiliyor. ancak dediğim gibi şu an bu süreç nasıl pek bi bilgim yok.

   Umarım faydalı olmuştur, iyi günler.

 11. selami dedi ki:

  merhaba,
  bütün yorumlarınızı okudum, internette o kadar aramama rağmen bulamadığım her şeyi yazmışsınız, çok çok teşekkürler.

  ben de mülakata girdim ve sonuçları bekliyorum şu anda, 4-6 ay süreceğini mülakata alan bir çalışan söylemişti, bir yönetici ise 2.5-3 ay süreceğini söylemişti ama pek sabredemiyorum, bu güvenlik soruşturması ne kadar sürer acaba bilginiz var mı, malum son senelerde olan olaylar süreyi etkilemiştir diye düşünüyorum.

  ve yüksek lisans yaparken çalışmak nasıl oluyor acaba, staj yaptığım bir şirkette bana söylenen şuydu, 1 gün yüksek lisans yapıyorlarsa diğer 4 gün fazladan 2 saat kadar çalışıyorlardı yani saat 7-8’e kadar, tübitak yüksek lisansa nasıl bakıyor ve maaşa negatif bir etkisi var mı? (uzmanlığı 3 seneye düşürebilir demişsiniz, bu uzmanlık olayı maaşı ne kadar değiştiren bir şey acaba)

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Mülakat süreci şu dönemde ne kadar sürer inanın bir tahmin yapamıyorum. Bütün kamu kurumları benzer araştırmaları yapıyor. Bu yüzden uzun sürmesi normal gibime geliyor. Ama bu tarz soruşturmaların olmadığı dönemlerde bile aylarca süren mülakatlar olmuştu. Açıkçası bir standart var demek kolay olmaz.

   Yüksek lisans konusunda dönem dönem farklılıklar oluyor. Bir dönem telafi yapılması isteniyordu ama sonra telafi olayı yönetici ile çalışanın inisiyatifine bırakıldı. Şu an telafi yapmayan arkadaşlarım var. Sanırım yine proje yöneticisi/birim yöneticisi ile çalışanın arasında halledeceği bir durum.

   Yüksek lisans yaparsanız maaşınız değişmiyor. Yine aynı parayı alıyorsunuz. Yüksek lisans yaparsanız 3 yapmazsanız 4 yılda uzman olmayı hakedeiyorsunuz. Uzman olmanın maaşışnıza katkısı ise 500-600 TL civarında diyebilirim. Bu miktar daha da yüksek olabilir.

   İyi günler

 12. yusuf dedi ki:

  merhabalar ben tübitak yte teknikerlik için başvuru yapmıştım ocak ayında şubat ayında ise mülakata çagrıldım mülakatı geçenleri tekrar arayıp belge istiyorlarmış benide aradılar istediler göderdim şubat ayında ve şuan 4 ay oldu ama bir haber yok e mail attım 4 ila 6 ay arası sürüyor diyorlar yani beni alacaklarmı işe bir bilginiz varmıdır ve elektrik teknikerleri nin çalışma şartları ortamı nasıl dır bilginiz varmı çalışma şartları olarak 2 yada 3 ayda bir ikramiye var diye duymusştum ama varmı öyle birşey servisi varmı acaba teşkekkürler

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Şu dönemde işe alımlar malum soruşturmalardan dolayı uzun sürüyor sanırım. Eğer süreciniz olumsuz olursa bilgi verilir bence.

   Teknikerlerin çalışma ortamını ve şartlarını maalesef çok bilmiyorum. Sadece işimiz düştüğünde karşılaşıyorduk diyebilirim. Daha çok arka planda çalışıyor teknikerler. 3 ayda bir ikramiye var ve teknikerler fazla mesai alıyor diye biliyorum.

   İyi günler

 13. burak dedi ki:

  Merhaba, tubitak da Arge görevlisi (araştırmaci) kadrosuna başvuru yapmak istiyorum. Bu kadronun çalışma sistemi ve şartlari nasıldır? yükselme imkanı var mıdır? teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Araştırmacı mühendislik mezunlarına verilen genel unvan, bu yüzden şartlar birim ve projeye göre değişebilir. Ödemeler ise maaş + prim şeklinde. Prim kişisel bir konu. Üst sınır var tabi ama aynı işi yapan kişiler farklı primler de alabilir. Yükselme ise tecrübe ve eğitim ile oluyor. Örneğin, 4 yılı doldurursanız uzman araştırmacı oluyorsunuz veya 3 yılı doldurup yüksek lisans bitirmiş olursanız bu sürede yine uzman araştırmacı oluyorsunuz. Bir de başuzman araştırmacı var. O da yine tecrübe ve eğitim seviyesi ile farklı yıllarda oluyor.

   İyi günler

   • Hakan Öztürk dedi ki:

    Merhaba Ömer Bey, TÜBİTAK SAGE’den mülakata çağrıldım. Pozisyon adı araştırmacı. Bilgisayar mühendisiyim. Başlangıç ve sonraki aşamada maaş durumu tahmini ne kadar olur? Ayrıca primler neye göre veriliyor ve en az miktarı yaklaşık ne kadardır? Teşekkürler.

    • admin dedi ki:

     Merhaba,

     Yeni mezunsanız tahmini 12*4,5 civarında olur diye düşünüyorum. Tabi tecrübeniz varsa bu değişir. Prim konusunda bir standart yok. Üst sınır maaşınızın iki katı yanlış bilmiyorsam. Maaşı kadar prim alan da vardı maaşını beşte biri kadar da. Yöneticiler karar veriyor buna. Umarım istediğiniz şekilde sonuçlanır.

     • Hakan Öztürk dedi ki:

      Teşekkür ederim, peki tübitak’ı mı yoksa başka bir kamu kurumunda sözleşmeli bilişim personeli olmayı mı tavsiye edersiniz?

     • admin dedi ki:

      Merhaba,

      Diğer kamu kurumlarında sözleşmeli bilişim personellerinin maaşları belli yanlış bilmiyorusam. Brütün 2 katı, 4 katı gibi tutarı biliyorsunuz. Ama TÜBİTAK’da prim kavramı tamamen kişisel. Prim ile beraber herhangi bir kamu kurumunda alacağınız maaşın çok üstüne de çıkabilirsiniz, altında da kalabilirsiniz. Primin bir algoritması yok maalesef. Lisans mezunuysan 1000 TL, yüksek lisanssa 2000, doktoraysa 3000 gibi bir hesaplama yok. Hatta 10 yıllık çalışan 1000 TL prim alıp yeni giren birisi 5000 bile alabilir. Dediğim gibi tamamen kişisel ve yönetimle alakalı. Sorunuza tam cevap olmadı sanırım ama eğer kamu kurumu bir üst kurulsa veya bilişime/yazılıma önem veren bir bakanlıksa tercih ederim. Ama gidip de format atacaksam bir bakanlığa işe girmem tabi ki 🙂

      İyi günler

 14. mühmüh dedi ki:

  Merhabalar,

  Bilgem’de araştırmacılar (yeni mezun) için şu anda ödenen maaşlar hakkında bilginiz var mı acaba?

  Teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Şu an ne kadar maaş alıyorlar bilemiyorum ama giriş maaşı olarak piyasanın üzerindedir. Çünkü maaşa ek prim ödemesi oluyor. Ayrıca 3 ayda bir ikramiye de oluyor. Eğer yeni mezunsanız maddi olarak iyi bir başlangıç yapmış olursunuz diyebilirim.

   İyi günler

 15. Aday dedi ki:

  Merhaba Ömer Bey,

  Bilgem’de sağlanan yan haklar var mı, varsa bilginiz dahilinde paylaşabilir misiniz? Iyi günler.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Sendika üyesi olunduğu için bunun getirdiği yan haklar var. Tamamlayıcı sağlık sigortası, yılda iki defa kıyafet yardımı, 3 ayda bir ikramiye gibi haklar var.

   İyi günler

 16. Aday Muhendis dedi ki:

  Tuibtak Sage ye mulakata cagrildim. Mulkat sureci nasil, ne kadar suruyor. Bide maas ve yan haklar nedir doktorasini bitirmis biri olaraktan soruyorum.Bilgisi olan yardimci olursa ssevinirim.

  Saygilarimla

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Pozisyonu bilmediğim için mülakat konusunda yorum yapmam zor. Ama teknik ve idari olarak birden fazla mülakatlar olacaktır. Doktora bitirdiyseniz en az uzman olarak başlarsınız diye tahmin ediyorum. Eğer lisansınız mühendislik ise araştırmacı kadrosu olur. Lisansınız mühendislik değilse araştırmacı kadrosunda başlamayabilirsiniz. İki kadro arasında ücret farklılıkları oluyor. Örneğin bir uzman araştırmacı 12*7 kazanabiliyorken uzman 12*6 kazanabilir. 16 maaş oluyor. 3 ayda bir ikramiye var. Az önce yazdığım rakamlarda ikramiyeyi aylara böldüm. Eğer iş tecrübeniz var ise başuzman veya başuzman araştırmacı başlayabilirsiniz. o zaman çift haneli maaşlar söz konusu olabilir. Bu yazının diğer yorumlarında yan haklarla ilgili detaylar var bakabilirsiniz.

   İyi günler

 17. Aday dedi ki:

  Merhabalar,

  Mülalat tarihi daha sonra olmasına rağmen bazı enstitülerin mülakat sonuçları açıklandı fakat daha önce yapılan BİLGEM mülakatları henüz açıklanmadı.
  Neden böyle bir durumla karşılaşılıyor. Başkanlıklar veya enstitülerin işe alım süreçlerimdeki adımlar farklı mı?
  Teşekkürler.

 18. Psy-war dedi ki:

  Merhaba,

  Verdiğiniz her bir bilgi bizler için ne kadar önemli bilemezsiniz. Bu yorumlar ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Benim size sormak istediğim şey şudur:Ben 11 yıllık iş deneyimi olan bir mühendisim. Tübitak’la mülakat aşamasındayım. Doktoramın son bir kaç ayındayım, sonra bitiyor. İleri teknolojiler araştırma merkezinde Araştırmacı (Ar-Ge Mühendisi) olan bir pozisyona başvurdum. Diğer bütün arkadaşlar gibi dışarıdan çok fazla bilgi alamıyorum. O nedenle kuruma girmem durumunda pozisyonum ne olur? (Uzman yardımcısı, Uzman vs.) Aldığım maaş ne civarlarda olur (tabiki tahminen) İş güvencem ne oranda vardır?

  Çok teşekkür ederim. Saygılarımla,

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Normal şartlar altında Başuzman Araştırmacı olarak başlarsınız diye tahmin ediyorum. Çünkü 9 senelik bir tecrübe gerekiyor o pozisyon için. Zaten yönetici pozisyonu dışında en üst pozisyon da o. Ayrıca doktoranızın bitmesi de kademenizi etkileyecektir. Örneğin başuzman araştırmacı 5.1 başlıyor ama belki siz eğitiminizden dolayı 5.3 başlayabilirsiniz. Yatayda ilerlemeler maaşa çok çok fazla etki etmiyor. 5.1 den 5.12 ye kadar ilerliyor kademe ve her bir kademe 100-150 tl-lik bir artış diyebilirim. Maaşınız çift hane olacaktır diye tahmin ediyorum. Tabi burada alacağınız primin rolü önemli. Prim konusunda maalesef bir standart yok. 500 tl de alabilirsiniz maaşınızın iki katı da. İş güvencesi konusunda ise pek bir şey diyemem. Zaten belirli süreli ya da belirsiz süreli sözleşmeli çalışıyor TÜBİTAK. Yani 657’ye tabi olmuyorsunuz. İşten çıkarma ya da sözleşme yenilememe gibi senaryolar oluyordu 2 sene önce. Şu an bu durumlar ne kadar oluyor bilemeyeceğim.

   İyi günler

 19. Nur dedi ki:

  merhaba,

  TÜBİTAK’ta bilimsel uzman yardımcılığı pozisyonu için 3 farklı birimde mülakata girdim. Hiç biri açıklanmadı ve ilk mülakat geçen sene Mayıs ayında yapılmıştı. Mülakatlar olumlu geçti ancak bu belirsizlik elimi kolumu bağladı başka bir işe başvurmaya bile tereddüt eder oldum. Aradığımda sürecin devam ettiğini söylüyorlar. Bu kadar uzun sürmesi normal mi yoksa umudu kesip başka hedeflere mi odaklanmalı? Uzman yardımcılığı pozisyonunda maaşlar ne kadar ve yine sendika üyesi olma durumu var mı? Bu konularda bir bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim.

  Çok teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Bahsettiğiniz pozisyon bildiğim kadarıyla sadece Başkanlık’ta var. Ben Enstitü’de çalıştığım için o pozisyon maaşı hakkında pek tahminde bulunamayacağım. Sendika TÜBİTAK genelinde olan bir durum. Eğer işe başlarsanız üye olursunuz gibime geliyor. 8 aydır durumun devam etmesi günümüz şartlarında normal olabilir. Çünkü kamu kurumları artık işe alacağı kişileri soruşturuyor. Bu soruşturmayı da tek yer yapıyor. Sıra gelmemiş olabilir. Şu an bir yerde çalışıyorsanız başka işe başvurmamak anlamlı olabilir ama bir yerde çalışmıyorsanız ve TÜBİTAK’ın netleşmesini bekliyorsanız bence anlamlı değil, tabi tercih yine sizin.

   İyi günler

 20. fazilet hanım dedi ki:

  B ile başlayan şirketin adı BİTES 🙂

 21. Intern dedi ki:

  Merhaba,

  TÜBİTAK’ta staj yapmanın ileriki aşamada işe alınmada kayda değer etkisi oluyor mu?
  Ek olarak Yüksek Lisans için ne gibi esneklikler sağlanıyor.
  Teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Geçmişte staj yaptıktan sonra tam zamanlı çalışmaya başlayan kişiler olmuştu. Ama son zamanlarda var mı bilmiyorum. Yüksek lisans konusunda ise dönemde 2 ders almaya müsade ediyorlardı. Derse gidilen zamanın telafi edilmesi ise yönetici ile alakalı diyebilirim.

 22. Mert dedi ki:

  Tubitak ise alimlarinda min gpa kriteri nedir. Dusuk ortalamalilar giremiyor mu

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   İş ilanında hem ortomala hem de üniversite giriş sınavına dair bir sınır vardı diye hatırlıyorum. Düşük ortalamadan kastınız kaç bilmiyorum ama 2,5/4 olup da çalışan kişiler vardı. Belki daha düşükler de vardır bilmiyorum.

 23. Syntax dedi ki:

  Merhaba Admin,

  Sage için mülakata çağrıldım. önlisans’tan lım yapıyor ben hem önlisans hem lisans mezunuyum. diploma notum düşük ama yine de mülakata girmeye hak kazandım temmuzda mülakata gideceğim. Ön lisans teknisyenlerin tahmini ücreti ve çalışma şartları hakkında bilgi verirseniz çok memnun olurum. Ayrıca askerliğimi yapmadım 1 yıl tecilim vardı. Şimdi mülakat sonunda ağustos celbinde kısa dönem askere gitmeyi planlıyorum bunun nedeni mülakatların aylar sonra açıklanması. Mülakat sonuçları açıklanana kadar askerliği (kısa) bitirmiş olurum diye düşünüyorum olaki askerliğimin 4. veya 5. ayında mülakat sonuçları açıklanırsa kazanmış olursam derhal iş başı yapmamı isterler mi yoksa bir süre talebi esnekliği sağlar mı ? kurumu tanıdığınız kadarıyla bilgi verebilir misiniz?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Maaş hakkında hiç fikrim yok maalesef. Çünkü önlisans mezunları B kadrosu oluyor yanlış bilmiyorsam (Mühendisler AG, mühendis olmayan 4 yıllık mezunları A, yöneticiler Y vb.). O kadronun da hakları konusunda hiç fikrim yok. Ama fazla mesai alıyorlar olabilirler. Diğer çalışanlardan farkı bu olabilir. İşe giriş konusunda çok sorun olacağını sanmıyorum. Yani siz işe başlayacağınız tarihi belirttikten sonra beklerler diye tahmin ediyorum. Gel yarın başla demezler diye düşünüyorum.

   İyi günler

 24. makel dedi ki:

  Merhaba, ilgili birimde çalışan arkadaşlara sordum ama gizli vs dendiği için bilgi veremediler. 10 yıllık tecrube ve yuksek lisansı bitirmiş olarak başvurdum. Bölüm seyir füzeleri..her birim farklı ücretlediriliyor sanırım…Sorulan sorulara ek olarak kreş ve giyecek yardımı nasıl olmakta?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Maaş için bir standart olsa da prim ve diğer ödemeler işin içine girdiğinde dediğiniz gibi kişiler ücretler ortaya çıkabiliyor. 10 yıl tek başına başuzman olmak için yeterli. Başuzmanlık içinde de farklı seviyeler var tabi. yüksek lisans yapmanız daha ileri bir kademeden başlamanıza sebep olabilir.

   Kreş yardımı sadece kadın çalışanlara veriliyor ve aylık 1000 TL civarı diye biliyorum. Yılda iki defa giyim yardımı alınıyor. Buna ek olarak her ay yol parası veriliyor.

   İyi günler

 25. Syntax dedi ki:

  Merhaba tekrar, Temmuz ayında mülakata girdik ücret vb konularda tüm bilgileri aldık mülakat güzel geçti ancak 3 ay sonra sonuçlanacak dediler ve bitti. aradan 2 hafta geçti email ve sms ile kimlik fot. + adli sicil belgesi istediler ve bu belgeleri bizzat getirin dediler. Neden böyle olmuş olabilir. kimlik fotokopisi ve adli sicil belgesini tekrar istemeleri aklıma şunu getiriyor; belirli bir asil + yedek seçip tekrar uygulama sınavı yapabilirler mi? Değerli yorumlarınızı bekliyorum. İyi günler

 26. Duygu dedi ki:

  Merhaba Ömer Bey,
  Şu anda birçok programlama dili biliyorum bazıları iyi derecede, bazıları orta derecede ve veritabanı üzerine ileri eğitim almaktayım.Fakat İngilizce dili bilgim program kodlayabilecek, teknik seviyede. ICterra Bilgi ve İletişim Teknolojileri`nde yakın bir süre içerisinde çalışma isteğim var.Merak ettiğim birkaç konuyu size sormak istedim. Bu şirkette çalışabilmem için, özellikle mülakatta ne gibi sorularla karşılaşabilirim? Başlangıçta İngilizce bilgimin çok mu iyi olması gerekir? Benden proje isteyerek mi işe alımı gerçekleştirirler ? Çalışma şekliniz çok mu yoğun? Ve en önemlisi çalışma ortamınızda mutlu musunuz ? Beni bu konularda aydınlatabilirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

  İyi günler.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   ICterra’nın iş yoğunluğunu yurt içi ve yurt dışı olarak %50-%50 olarak bölmek mümkün. Bu yüzden yurt dışı projelerinde aktif ingilizce kullanılıyor. Geliştirilecek özellikler yurt dışı ekibi ile tartışılıp kararlaştırılıyor ve sonrasında geliştiriliyor. İngilizce bilginizin çok iyi olmasa da “derdinizi anlatacak kadar” olması önemli diyebilirim.

   Mülakatlarda teknik sınav yapılıyor diye biliyorum. Başvurduğunuz pozisyona göre (Java, C++ vb.) teknik sınavla karşılaşabilirsiniz. Sınavda şunlar çıkar demek ise çok mümkün değil ama ilanda bahsedilen detay konulara yoğunlaşabilirsiniz. İşe alımlarda proje alımını hiç duymadım, son zamanlarda böyle bir şey istiyorlar mı bilmiyorum açıkçası. Projeye göre dönemsel yoğunluklar olabiliyor tabi. Bu her şirkette karşınıza çıkacaktır. Ek olarak mesai saatlari 08:30-18:30. Bu saatleri esnetebilirsiniz, 07:30-17:30 gibi. Son olarak mutlu olmak ise baya göreceli 🙂

   İyi günler

 27. Syntax dedi ki:

  Yorum -2
  Merhaba tekrar, Temmuz ayında mülakata girdik ücret vb konularda tüm bilgileri aldık mülakat güzel geçti ancak 3 ay sonra sonuçlanacak dediler ve bitti. aradan 2 hafta geçti email ve sms ile kimlik fot. + adli sicil belgesi istediler ve bu belgeleri bizzat getirin dediler. Neden böyle olmuş olabilir. kimlik fotokopisi ve adli sicil belgesini tekrar istemeleri aklıma şunu getiriyor; belirli bir asil + yedek seçip tekrar uygulama sınavı yapabilirler mi? Değerli yorumlarınızı bekliyorum. İyi günler

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Kamuya işe girişler genel olarak uzun sürüyor bu aralar. Önceden işe alıp adli soruşturmalar gerçekleştiriliyordu. Şu an bu soruşturmalar önce yapılıyor ve tahmin edeceğiniz gibi eskisine nazaran çok daha detaylı yapılıyor. Hala beklemenizin sebebi kesin budur diyemem tabi ama bütün süreç olumluysa aklıma başka bir cevap gelmiyor. Kuruma göre 6 ayı bile bulabiliyor bu soruşturmalar. Çünkü önceden birden fazla kurumda bu soruşturmaları yapma yetkisi vardı şimdi ise sadece bir kurum bu soruşturmaları yapıyor. Umarım istediğiniz gibi sonuçlanır süreciniz.

   İyi günler

 28. kanas dedi ki:

  Merhaba arkadaşın bahsettiği gibi mülakata giren herkesten mi güvenlik soruşturması istenmiştir yada mülakatı kazanan adaylardan mı?
  Sadece bir kurum araştırma yetkisi var demişsiniz hangi kurum?

  Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Bildiğim kadarıyla sadece MSB soruşturmaları yapıyor sadece. Önceden SSM’de yapıyordu. Gerçi bu iki kurum tek çatı altında artık ama yine de soruşturmalar tek kurum tarafından yapılıyor diyebiliriz. Mülakata her girene değil sadece kabul alanlara yapılıyor diye tahmin ediyorum. Diğer türlüsü çok da anlamlı olmaz. Ayrıca süreç çok uzun sürdüğü için ihtimali olan kişileri araştırmaktansa almak istediği kişileri araştırmak isterler gibime geliyor.

   İyi günler

 29. Syntax dedi ki:

  Merhaba, mülakattan sonra özellikle adli sicil belgesi istendi bu işlem mülakattan 2 hafta sonra oldu.

  Ardından 1 ay geçti ve polis geldi ikamet ettiğimiz yere soruşturma yaptı.

  Ve pazar günü telefon ile arandık (Eğer başarılı olursak şu konularda neler yapacaksınız gibi sorular soruldu ayrıntı veremiyorum)

  Alımlarda bu yollar izleniyorsa umutlanıyorum. Aksi durumda herkese yapılıyorsa 🙂 çok fazla bağlanmamak lazım

 30. kanas dedi ki:

  Ömer bey siz belki bu süreçten sonra durum ne olur ne kadar süre sonra resmi açıklama yapılır veya alınacak personeller mi pazar günü alınıp umut verildi ?Konuyla ilgili değerli bilgileriniz varsa paylaşabilir misiniz.

 31. Syntax dedi ki:

  Merhaba tekrar, süreç 3 ay sonunda açıklanacak denmişti. Kısaca

  1) Temmuz ortasında mülakata girdim olumlu geçti ama kısa bir mülakattı + yazılı sınav olduk

  2) Ağustos başında Adli sicil kaydı + foto + kimlik ile şahsen tekrar çağırdılar güvenlik araştırma formu doldurduk 5 dk da işimiz bitti döndük.

  3) 1 ay sonra oturduğum siteye sivil memur gelmiş ve beni sormuş komşularımdan duydum

  4) bu olaydan 10 gün sonra pazar günü tlf ile aradım sürecin devam ettiğini ancak başarılı olursam nerede oturacağım soruldu servis için dediler. (+ayrıntı)

  5) Tüm süreçler olumlu gibi görünüyor. En son forumlarda bir arkadaş İK ile görüşmüş ve Bakanlığa onaya sunuldu demişler (3 ay olmasına 15-20 gün var)

  Bakanlık onayı çok uzun sürüyor mu? (Birim SAGE) konu hakkında kısa bir görüş bekliyorum sizden 🙂

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Hayırlı olsun öncelikle. Bu süreçte benim bildiğim en uzun adli soruşturma kısmı oluyor. Siz onu geçmişsiniz gibi görünüyor. Bakanlık genelde bağlı kurumlardan gelen belgeleri/süreçleri onaylıyor. Ama inisiyatif alıp aksi karar da verebilir. Bu dediğimi 5 yılda bir kere duymuştum zamanında. Şu an durum ne kadar farklıdır bilemiyorum. Ama bence yakında güzel haberi alırsınız 🙂

 32. Koraxs dedi ki:

  Mrb syntax,sage ik ile görüştüm henüz hiç kimseyi aramadıklarını söylediler.Surec devam ediyor bizede dönüş olmadı bekliyoruz dediler,anlayamadım seni nerden aradılar?

 33. Papatya dedi ki:

  Merhaba Ömer bey, mülakatta bize 3000 tl maaş ve ek ödeme dendi ek ödeme ne oluyor acaba. 3 ayda bir alınan ikramiye ayrı tabi

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Ödeme konusunu inanın 5 yılda çözememiştim. Dediğiniz gibi maaş ve 3 ayda bir ikramiye oluyor. Buna ek olarak tamamen kişiye özel primler oluyor. Aynı işi yapan ama farklı primleri alan kişiler olabiliyor. Bunun kıstası maalesef tanımlı değil. Eğitim/tecrübe/mezuniyet ortalaması vs. gibi kriterlere dikkat edildiği söylenmişti zamanında ama hangisinin ağırlığı ne kadar belli değil. KEsin olarak tek bildiğim alabileceğimiz ek ödeme tutarı. O da maaşınızı iki katı oluyor maksimum (Tabi bu oran değişmediyse kesin 🙂 ).

   İyi günler

 34. ankara06 dedi ki:

  Merhaba bende tübitak uzayda aynı süreçlerden geçtim.Ama ik bizi şartlar konusunda bilgilendirmediler. Sage için giren arkadaşlar aydınlatabilir mi?

  • Syntax dedi ki:

   Şartlar konusunda mülakatdaki görevliler ve yetkililer bilgilendirdi birime ve kadroya göre şartlar değişiyordur.

 35. Koraxs dedi ki:

  Merhaba syntax,yukarıda not kısmında yazdığını önce ki mesajlarında belirtmiş olsaydın bu konuşmalara hiç gerek kalmayacaktı. Ben gayet iyi okumusum.Sana soru sorma amacımda seni kimin,neden aradığını yazdiklarindan anlayamadigimdan di.Ayrica Sürecin devam etmesi güvenlik soruşturmasının bitmediği anlamına da gelmez.

  • Syntax dedi ki:

   Hakkımızda hayırlısı diyelim… memurlar.net’deki konuları takip etmeni tavsiye ediyorum.Umarım ikimiz de güzel haberleri alırız.

 36. Koraxs dedi ki:

  Takipteyim,inşallah herkese başarılar.

 37. HASAN dedi ki:

  Merhaba Ömer Bey;
  TÜBİTAK’ta(GEBZE)araştırmacı mühendis olarak çalışan birisinin maaş durumu ne kadar olur? Açıklamalarınızı okuduğum kadarı ile ödenen primler değişkenlik gösteriyor.Peki yapılan ikramiyenin tutarı da aynı şekilde değişkenlik gösterir mi?Son olarak,maaş artışı yıl bazında maksimum ne kadar olur?
  İlginize teşekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   İkramiye prim gibi çok değişkenlik göstermiyor. Çünkü ikramiyeye prim dahil edilmiyor. Net maaş üzerinden hesap yapılarak ortaya çıkan bir rakam. Yani aynı dönem ve üniversite mezunu iki kişinin maaşı farklılık gösterebilir ama ikramiyeleri yakın tutarlar olacaktır.

   Maaş artışı devlet memuru zammı neyse o oluyor. Buna ek olarak TÜBİTAK’daki kıdeminize karşılık gelen artışa sahip oluyorsunuz.

   İyi günler

   • HASAN dedi ki:

    Verdiğiniz bilgiler için Teşekkür ederim Ömer bey.
    Son olarak yeni işe başlayan bir araştırmacı mühendisin maaşı ne kadar olur?

    • admin dedi ki:

     Merhaba,

     Açıkçası rakam verebilmem zor çünkü baya zaman geçti. Ama piyasadaki başlangıç maaşlarından %20-30 daha fazla olacağını söyleyebilirim. Benim çalıştığım dönemde yeni başlayan araştırmacının maaşı 3500-4000 (ikramiyeler dahil) civarındaydı.

 38. saco dedi ki:

  İyi günler,

  19 Şubatta TÜBİTAK BİLGEM’de mülakata girdim. Yaklaşık 1 ay dolmasına rağmen hiç aranmadım veya herhangi bir şekilde adli sicil belgesi ve fotoğraf istenmedi. Okuduklarıma göre 2 hafta gibi bir sürede dönüş alanlar varmış daha öncesinde. Şimdi bu benim mülakatı geçemediğim anlamına gelir mi? Teşekkür ederim.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer yaptığınız mülakat ilk mülakat ise yorumum şu şekilde: Bu yorumum pozisyona göre değişir tabi. Eğer teknik bir pozisyon ise tanışma mülakatı, teknik mülakat, ik mülakatı vb. birden fazla mülakat olacağını tahmin ediyorum. Bu yüzden ilk mülakattan sonra 1 ay geçmesi sürecin olumsuz sonuçlandığını işaret ediyor olabilir. Yine de BİLGEM insan kaynaklarını arayıp bilgi almayı deneyebilirsiniz.

   Eğer yaptığınız mülakat son mülakat ise yorumum şu şekilde: Adli sicil belgesi istenmemesi normal çünkü kurumlar MİT’den sorgu istiyorlar diye biliyorum. 1 ay geçmesi moralinizi bozmasın 3-4 ay bekleyip işe başlayanları da duydum. Süreciniz umarım istediğiniz şekilde devam eder. BİLGEM insan kaynaklarını arayıp bilgi almayı deneyebilirsiniz.

   İyi günler

 39. yunus akgün dedi ki:

  Merhabalar,

  TBTK.TEYDEB.BİLİMSEL PROGRAMLAR UZMAN YARDIMCISI – BİLİMSEL PROGRAMLAR UZMANI(BİLİMSEL PROGRAMLAR UZMAN YARDIMCISI – BİLİMSEL PROGRAMLAR UZMANI) iş ilanı için mülakata çağırıldım. Devlet üniversiteside araştırma görevlisiyim (5/3). Toplamda 7-8 yıllık iş tecrübem var. Mülakatlar, maaş, pozisyon hakkında bilginiz var mı acaba? Mülakat için vereceğiniz her türlü tavsiyeye açığım.

  Şimdiden teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle hayırlı olsun, umarım istediğiniz gibi sonuçlanır. Mevcut tecrübeniz eğer pozisyon ile alakalı ise dikkate alınacaktır. 7-8 yılı göz önünde bulundurursak yüksek ihtimalle uzman olarak işe başlarsınız. Ancak uzman kadrosunun da kendi içinde kademeleri var. Başlangıç seviyesi uzman mı olur yoksa biraz ileri kademe mi olur tahmin etmesi güç.

   Bahsettiğiniz pozisyon başkanlıkta olduğu için çok fazla bilgim yok. Ancak TEYDEB kapsamında verilen destekler çerçevesinde bir çalışma olacaktır. Örneğin Kimya bölümü mezunu iseniz TEYDEB’e yapılan kimya alanındaki proje başvurularında görev alabilirsiniz. Proje başvurularının inelenmesi, değerlendirmeye alınmasında gerekli işlemlerin yürütülmesi gibi süreçler mevcut.

   Maaş konusuna gelince yine başkanlık olduğu için çok fikrim yok. Enstitülerde proje primi diye bir kavram var ve maaşı önemli ölçüde artırıyor. Başkanlıkta bu kavram yoktu bildiğim kadarıyla. Eğer geldiyse mevcut maaşınızın baya üstüne çıkabilirsiniz (Araştırma görevlisi maaşına göre bu yorumum tabi).

   Mülakatlarda da yine tahmin yürütebileceğim başkanlık olduğu için. Proje süreçlerine bakabilirsiniz TEYDEB sitesinden. Alanınızla ilgili bir şeyler sorulur mu bilmiyorum ama alanınız ve proje süreçleri hakkında hazırlıklı olmanız faydanıza olacaktır.

   İyi çalışmalar

 40. Melis dedi ki:

  Merhaba bende dün TEYDEB BİLİMSEL PROGRAMLAR UZMAN YARDIMCISI – BİLİMSEL PROGRAMLAR UZMANI için mülakata girdim. Sizin mülakatınız ansıl geçti? Herhangi bişey söylediler mi?

 41. Mesut dedi ki:

  Merhabalar, ben de TEYDEB Bilimsel programlar uzmanı mülakatına girdim. 15 dk sürdü. Genel tanışma, neden tübitak gibi klasik mülakat soruları soruldu. Ayrıca şimdiki maaşımı sordular. Teknik soru sormadılar,nasıl sonuçlanır bilemiyorum.

 42. yunus akgün dedi ki:

  Merhaba Melis Hanım

  İlk önce kendimi tanıtmam istendi. Daha sonra birkaç soru sordular. Açıkçası nasıl geçti bilmiyorum. Ben sorulan sorulara cevap verdim zaten genel sorulardı. Sizinki nasıl geçti?

 43. Melis dedi ki:

  Merhabalar,

  Bana da aynı şekilde sorular soruldu.Teknik soru sorulmadı ne zaman açıklanır acaba bir bilgi verdiler mi?

  • yunus akgün dedi ki:

   Herhangi bir bilgi vermediler ama internette forumlardan okuduğum kadarıyla mülakat sonuçları 1 2 ay içerisinde açıklanmış. Olumlu dönüş yaptıkları adayların güvenlik soruşturması 3 4 ay sürmüş

   • Melis dedi ki:

    evet süreç uzun sürüyormuş maalesef tubitak sage için de mülakata gidicem ben bu ay içerisinde sizinde bu birime başvurunuz var mıydı?

    • Yunus dedi ki:

     Evet pazartesi mülakkattayeım ssb01 referans kodlu ilan için gitmiştim.

     • Melis dedi ki:

      Nasıl geçti mülakatınız ne gibi sorular soruldu?

     • yunus dedi ki:

      kendimi tanıtmamı istediler. geçmiş tecrübelerimi sordular. yüksek lisans ve doktora konumu sordular onlar üzerine biraz konuştuk. Teknik konulara girmediler. Sizin nasıl geçti. Bu arada biz tanışmış da olabiliriz o zaman.

 44. MT dedi ki:

  Merhaba,

  10 yılın üzerinde tecrübem var. Tübitak sage de mülakata girdim. mülakata son sıralarda girdim. benden önceki adayların mülakatı samimi bir ortamda geçmiş ve daha uzun sürmüştü (yaklaşık 15 dk). Benimki 5 dk sürdü. Hatta birden fazla pozisyona başvuran bazı adaylara hangi pozisyonu tercih ettiklerini bile sormuşlar. bana neredeyse hiç soru sormadılar ve kendimden bahsetmemi istediler yalnızca. Bu durum beni olumsuz olarak düşündükleri anlamına mı gelir? Lütfen tecrübelerinizi paylaşırmısınız.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Bu durum dediğiniz gibi kötüye de yorumlanabilir hiç anlam yüklenmeye de bilir. Mülakata çağırılan kişilerle görüşmek zorundalar. Ancak size gelene kadar aradaki adaylardan birine karar vermişlerse görüşmelerin süresi kısalmış olabilir. Mesleki anlamda çok bir konuşma olmadıysa sizin de tahmin ettiğiniz gibi farklı bir aday ile devam edebilirler.

 45. Sevcan dedi ki:

  Merhabalar, benzer sorularla karşınızdayım Ömer Bey.
  Gebze SAGE Araştırmacı pozisyonu için mülakata çağrıldım. Halihazırda bi kamu kurumunda 13 yillik mühendisim. Bunun 9 yili Tubitak’in ilgilendigi kısımla alakali. Ankara’dan ayrılıp Gebze’ye yerleşmeye değer mi bilemiyorum. Iki çocuk var, maaile düzeni değiştirmeye değer mi sizce? Ortalama maaş ne olur 2019 yılı için sizce?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Kocaeli’de 12 yıl yaşamış sonrasında Ankara’da yaşamış biri olarak kesinlikle Ankara diyorum. Gebze’de TÜBİTAK’ın kampüsü inanılmaz güzel bir yerde.Deniz kenarında ve yemyeşil bir arazi içinde. Ancak burada yaşamayacaksınız sonuçta (Lojman var ama çalışan sayısına oranla çok çok çok az sayıda) şehrin geneli Ankara’ya göre kıyaslanamaz. Gerçi İstanbul avrupa yakasına bile servisler var illaki Gebze’de yaşayacaksınız diye bir şey yok. Ama hava kirliliği, kalabalık, sıcak, nem vs bunların hepsine alışmanız gerekecek.

   Tecrübenize göre başuzman araştırmacı olarak başlarsınız diye tahmin ediyorum. 2019 yılı maaşlarına ile ilgili kesin bir şey söylemem mümkün değil. Maaşın önemli bölümünü prim oluşturuyor. SAGE’de prim var mı var ise ne kadardır bilemiyorum. Ancak prim varsa ve ortalama bir prim alırsanız tahmini 12-13 bin lira civarı bir geliriniz olur aylık. Bu tutar 12 ay üzerinden tahminim. Yani maaşınız 10.000 olabilir ama ikramiyeler ile beraber bu tutara çıkarsınız.

   İyi günler

 46. Gül dedi ki:

  Merhabalar,
  Tübitak Bilgem AR-GE (Araştırmacı) olarak mülakata çağrıldım.Fakat mülakat hakkında hiçbir fikrim yok,şehir dışından geliyorum.Ne sorarlar,kaç Mülakat olacak,yardımcı olursanız çok sevinirim..

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Başvurduğunuz pozisyon nedir bilmiyorum ama ilan detayında yazan konulardan sorarlar diye tahmin ediyorum. Araştırmacı çok genel bir kavram. Bilgisayar mühendisliği mezunu da araştırmacı olabilir kimya mühendisliği mezunu da. Bu yüzden siz hangi ilana araştırmacı olarak başvurduysanız onun detaylarına bakmanızı öneririm. Mülakat sayısı ben girdiğimde 3’e kadar çıkabiliyordu. Yine pozisyona göre bu sayı değişebilir. Eğer sınav uygulanacak bir pozisyon ise İK mülakatından sonra sınava çağrılabilirsiniz.

   İyi günler

 47. Mehmet dedi ki:

  2 hafta önce araştırmacı pozisyonu için mülakata girdim okuduğum kadarıyla önceki süreçlerde başarılı olanlar için güvenlik formları istenmiş. Ben mülakata gelirken bu evraklarla birlikte çağırıldım. Ümitlenmek istemiyorum ama mülakatta bu evrakları benden istemeleri olumlu bişey midir

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Süreci hızlandırmak adına böyle bir şey yapmış olabilirler. Bence de ümitlenmek için biraz erken olabilir 🙂

 48. batikan dedi ki:

  sage teknisyen maaşları hakkında bilgisi olan var mı?

 49. Mert dedi ki:

  Bilgem TDBY arge pozisyonunu kazandım , elektrik elektronik mühendisliği mezunuyun. Maaşlarda enstitü, başkanlık farkı bulunuyor mu?
  Birde 16 maaş mi olur 12 mi acaba

 50. Msguars dedi ki:

  Merhaba. Bende Bilgemde başteknisyen olarak göreve başlayacağım. Başlama tarihini ilettim. İlkokul 1 e giden çocuğum var. 2. Sınıfa Gebze baslayacak. Gebze yi hiç bilmiyorum. Niğde den geleceğim. Tavsiye edebileceğiniz mahalleler varmidir. Çocuklarımı rahatça okula gonderebilecegim sakin mahalleler nerelerdir. Yazılanları baştan sona okudum Sabırla cevap yazdığınız içinde tebrik ederim.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle hayırlı olsum. Hem sizin için hem aileniz için. Açıkçası Gebze’yi çok fazla bilmiyorum. Ama duyduğum Mutlukent sitesi var sizin belirttiğiniz standartlara yakın diyebileceğim. Buna ek olarak servis ağı oldukça geniş. Kendinizi Gebze ile sınırlandırmayabilirsiniz. Yakın ilçeler hatta İstanbul anadolu yakasını bile düşünebilirsiniz.

   İyi günler

 51. Mımılık dedi ki:

  Merhaba, ben 9 Ekim 2019 tarihinde Tübitak Tüsside’de proje personeli pozisyonu için mülakata davet edildim. Mülakata 3 kişi girdik. Şartlar hakkında bilginiz var mı? İş tanımında sürekli veya kısmı süreli çalışma hakkında bilgi verilmiyordu. Kazanırsam taşınmak zorundayım. 4 aydır bekliyorum. Sizce ne zaman açıklanır? Güvenlik soruşturmasi sonucunu bekliyoruz dediler aradığımda. Şimdiden teşekkürler

 52. admin dedi ki:

  Merhaba,

  Bahsettiğiniz pozisyon için çok bilgim yok açıkçası. Güvenlik soruşturmasının uzun sürmesi normal olabilir. Ne zaman açıklanacağını kestirmek bu yüzden çok kolay değil. Ancak şunu söyleyebilirim pozisyona birisini almasalar bile açıklıyorlardı önceden. Eğer bu değişmediyse süreciniz gerçekten hala devam ediyor olabilir.

  İyi günler

 53. mımılık dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. iyi akşamlar

 54. Csanchez dedi ki:

  Merhaba Ömer bey,

  Uzman olarak işe başlayacağım bilgemde kısmetse mühendis değil A grubunda.
  Maaş ne kadar olur sizce, primden bahsetmişsiniz A grubu için de prim mevcut mu?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle hayırlı olsun. Bu konuda benim yorum yapmam artık çok doğru olmaz sanırım çünkü üzerinden çok zaman geçti. Bildiklerim değişmiş olabilir. Ben de A kadro çalışandım ve prim vardı. Ancak AG yani mühendis kadroya göre oldukça düşüktü. Aynı tecrübeye sahip bir AG 2500 TL prim alıyorken ben 500 TL civarı alıyordum. Tabi ki rakamlar kişisen kişiye değişiyordu ama arada ciddi bir fark vardı.

   En son duyduğum bu farkı kapatmaya çalıştıkları yönünde ama ne kadar yaklaşmıştır rakamlar bilemiyorum.

   Tekrar hayırlı olsun, iyi günler.

  • Kenan dedi ki:

   Hocam merhaba, işe başladınız mı özel değilse maaşlar çalışma ortamı yan haklar nelerdir. Kamu sertifikasyon merkezi teknisyen maaşları ve özelinde yan hakları konusunda bilginiz varmı tesekkürler

 55. Umeci dedi ki:

  Merhaba,
  Tubitak ume de uzman arastirmaci mulakatina girdim bilgisayar muhendisi olarak. 10 yil tecrubem var. 10 yil tecrube oldugundan bas uzman olarak dusunulebilir mi kac yil gerekiyor bas uzman icin? Bir de maaslar ne kadardir tahmini?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Güncel mevzuatı bilmiyorum ancak benim çalıştığım dönemde 9 yıllık geçerli tecrübeniz var ise başuzman olabiliyordunuz. Gerçerlilik neye göre diyecek olursanız hiç bir fikrim yok. Benim tecrübem sayılmamıştı mesela. Belirli bir sürenin altındaki tecrübeyi geçerli olsa bile saymıyor olabilirler. Örneğin bildiğim kadarıyla Aselsan 1 yılın altındaki tecrübeleri saymıyor. TÜBİTAK için de böyle kurallar olabilir.

   Maaş konusunda da güncel durum hakkında ancak tahminde bulunabilirim. İkramiye ve primi de hesaba katarsak 14-15 bin tl civarı olur gibime geliyor.

   İyi günler

 56. Mezunn dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben de Tübitak ARDEB’ de araştırmacı pozisyonu için mülakata çağrıldım. İnternette çok fazla bilgi bulamadım. Sormak istediğim, mülakatı geçebilirsem primler haricinde SAGE, BİLGEM’ de çalışan yeni başlayan mühendislerle aynı maaşı alır mıyım? Yani birim, kurum değiştikçe statü, maaş farkı olur mu?
  Bunun dışında ARDEB de mülakat süreciyle ilgili bir fikriniz var mıdır?

  Şimdiden teşekkür ederim…

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Çalıştığım dönemde Başkanlık ve Enstitüler arasında farklılıklar olabiliyordu. Baz maaş aynı olsa da prim farklılık gösterebiliyordu. Şu an için de böyledir diye düşünüyorum. Bir uçurum olmaz ama herhangi bir enstitüdeki araştırmacıdan az veya fazla alabilrisiniz.

   ARDEB mülakat süreci ile ilgili ise bilgim yok maalesef. Umarım istediğiniz gibi sonuçlanır.

  • Meraklıbiri dedi ki:

   Merhaba mülakata katıldınız mı acaba? Nelerle karşılaştınız?

   • Mezunn dedi ki:

    Merhaba, evet katıldım. Tek bir mülakat gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 10 dakika sürüyor. Kendinizi tanıtmanızı istiyorlar, neden TÜBİTAK neden bu pozisyon gibi klasik sorular soruyorlar. Bana güncel bazı sorular da sordular.
    Siz ne için gireceksiniz mülakata?

    • Analist dedi ki:

     hocam merhabalar, ben de aynı mülakata katılmıştım. Bir haber var mı size gelen ?

    • Analist dedi ki:

     Hocam merhaba, mülakata katılmanızın ardından herhangi bir haber var mı ? Sonuçların ne zaman açıklanacağını biliyor musunuz ?

     • misafir dedi ki:

      arkadaşlar merhaba ardeb’le alakalı geri dönüş alan var mı? özellikle güvenlik formu istenen oldu mu?

 57. bilgmuh dedi ki:

  Merhaba, öncelikle iş deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Benim sorum TUBİTAK hakkında oalcak, TUBİTAK uzay’ın ilanına başvurdum şu anda Ankara dışında bilgisayar mühendisliği alanında doktora yapıyorum ve kısmetse doktora sonrası için TUBİTAK’ta çalışmak istiyorum. TUBİTAK Uzay hakkında bilginiz var mı mülakatlar nasıl geçiyor ayrıca maaşlar tahmini ne kadar olur ?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Uzay enstitüsü hakkında maalesef pek bilgim yok. Ben de zamanında bir kere mülakata girmiştim o kadar. Ancak başvurulan pozisyona göre mülakat süreci değişkenlik gösterecebilir tabi. Ben direkt Enstitü Müdürü ve yanında ilgili bölüm yöneticisi ile mülakata girmiştim. Daha teknik pozisyonlarda süreç farklı olabilir.

   Maaş konusunda da rakam veremem tabi ki ama şunu söyleyebilirim; doktorayı bitirdikten sonra işe girerseniz ve geçmiş tecrübeniz var ise direkt Başuzman Araştırmacı olarak başlayabilirsiniz. Çalıştığım dönemlerde doktorası olan bir kişinin 7 yıllık tecrübesi var ise Başuzman Araştırmacı olarak işe başlayabiliyordu. Tabi tecrübeniz Enstitü tarafından geçerli sayılmalı. 15 yıllık tecrübeniz de olsa bizimle alakalı değil denilip hesaba katılmayabilir. En alt Başuzman Araştırmacı maaşı ise minimum çift hanelidir diye tahmin ediyorum.

   Umarım istediğiniz gibi olur.

 58. Cemre dedi ki:

  Merhaba Ömer bey,
  Herkese vermiş olduğunuz özenli cevaplarınız için teşekkür etmek isterim. Yorumlar çok bilgilendirici. Zira Tübitak mülakatları, süreci, çalışma koşulları hakkında internette yeteri kadar bilgi mevcut değil.
  Ben de 1 ay önce ARDEB’de mülakata girdim. Bilimsel programlar uzman yardımcısı/uzman pozisyonu için. Tek bir mülakat gerçekleşti. Tanıma amaçlı kişisel soruların ardından yüksek lisans tezimle alakalı teknik sorular soruldu. Yaklaşık 20-22 dk süren bu mülakat “bana göre” gayet güzel geçti.
  Bundan sonra başka mülakat olmayacağı, sonuçlamanın ise yaklaşık 6 ay süreceği söylendi mülakattaki bir bey tarafından 🙂
  Merak ettiğim ise şu: Tamam, daha 1 ay geçti mülakatın üzerinden ancak bu 6 ay boyunca ne yapıyorlar? Herhangi bir belge vs istenmedi henüz. Güvenlik soruşturması desem, değil.. Sanırım.
  Bu arada 10 kişi mülakata girdik. 1 kişi alacaklar.
  Teşekkür ederim şimdiden.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle rica ederim. Bildiklerimi/tahmin ettiklerimi paylaşıyorum sadece. Umarım mülakat istediğiniz gibi sonuçlanır. Açıkçası yazdıklarınızdan bir çıkarım yapmak zor. Tek mülakat yapılıp sonucun 6 ay sonra açıklanacağı bilgisi enterasan bence de 🙂 Aklıma ilk gelen güvenlik soruşturması. Sizin belge vermenize gerek yok bunun için. T.C. kimlik numaranız yeterli.

   Ancak 10 kişi vardı diyorsunuz, bunların hepsinin güvenlik soruşturması sorunsuz geldi diyelim neye göre ilerleyecekler bilemiyorum. Bazen ilanlarda ALES’in %30 u, dil sınavının %25’i vb. sıramala kriterleri oluyordu. Eğer öyle bilgiler var ise mülakat sonucu alacağınız puan ve bu hesap birleştirilip karar verilir diye düşünüyorum.

   Maalesef tahmin tabi bunların hepsi.

   İyi günler

 59. Analist dedi ki:

  Merhaba öncelikle paylaştığınız bilgiler için sonsuz teşekkürler.
  Ben yaklaşık 1 ay önce Tübitak Mülakatına girdim. Uzman Yardımcısı pozisyonunda, süreçten henüz haber yok. Bazı yerlerde kazanmış olma ihtimali olan adaylar için güvenlik formu istediklerini duydum, mülakattan kısa bir süre sonra. Bunun hakkında yorumlarınızı öğrenebilir miyim ?

 60. kemal dedi ki:

  Merhabalar; öncelikle bilgilendirmeler için çok teşekkürler altın değerinde bilgiler paylaşıyorsunuz çok teşekkürler.
  Ben Temmuz 2020 de Tübitak SAGE için arge teknisyeni pozisyonunda önce yazılı bir sınav ardından mülakata girdim. Bu pozisyonda 7 yıllık bir tecrübem var. Mülakatta herhangi bir ücret konuşulmadı bilgi tecrübeler ve iş hakkında konuşuldu.
  Sorum alacağım ücret aşağı yukarı yaklaşık ne olacaktır. Uzun soluklu bir çalışma hayatı var mıdır. Çünkü şu an ki kurumumda 7 yıldır çalışıyorum ama düşük bir ücrette.
  O yüzden başka ilden gelip Ankara’da sıfırdan bir hayat kurmak gerekecek. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Umarım istediğiniz şekilde sonuçlanır süreç. Açıkçası ücret skalası bellidir o yüzden hiç konuşulmamıştır diye düşünüyorum. Bahsettiğiniz pozisyon ile ilgili pek bir bilgim yok. Ancak B kadro olduğunu tahmin ediyorum (Mühendisler AG, mühendis olmayanlar A, yöneticiler Y, teknisyenler B olarak geçiyordu ben çalışıyorken). B kadrosunun skalası hakkında ise inanın hiç fikrim yok. Ancak fazla mesai alıyorlardı diye hatırlıyorum. Tabi bu enstitü özelinde değişiyor olabilir.

   Uzun soluklu olması konusunda ise, ben 5 seneye yakın çalıştım. Çoğu arkadaşım da uzun yıllar çalıştı. İşe başlayıp 1-2 sene içinde ayrılan hiç tanımıyorum diyebilirim (çalıştığım enstitü için geçerli bu yorumum tabi ki).

   İyi günler

 61. Endmuh dedi ki:

  Merhaba yanıtlarınız ve bilgilendirmeniz için cok teşekkürler. Tübitak’taki bilimsel programlar uzmanı ve Arge araştırmacı pozisyonlarının farkları nelerdir? Enstitülerde mi yoksa başkanlıkta çalışmak mi daha avantajlidir?

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Bildiğim kadarıyla bilimsel programlar uzmanı pozisyonu başkanlıkta olan bir pozisyon. Benim çalıştığım enstitüde böyle bir pozisyon yoktu. Arge araştırmacı pozisyonları enstitülere ait pozisyonlar diye biliyorum. Yani bir bilgisayar mühendisi başkanlıkta çalışırsa bilimsel programlar uzmanı, enstitüde çalışırsa araştırmacı oluyordu. Fark ise yapılan iş ve özlük hakları diyebilirim. Şu an durum ne bilmiyorum ama ben çalışıyorken enstitüde çalışmak daha avantajlıydı. Prim ödemeleri başkanlıkta yoktu diye biliyorum. Prim tamamiyle kişisel bir şey bu arada. Enstitüde çalışıp maaşının iki katı prim alan da var maaşının yarısı kadar da. Kriter nedir demeyin bence cevabı biliyorsunuz 🙂

   Teşekkürler

 62. Aslı dedi ki:

  Merhaba,
  Gebze TÜBİTAK TÜSSİDE uzman yardımcılığı için iş başvurusunda bulunmak istiyorum. Ne iş yapıldığı ve iş için hangi niteliklerin arandığı hakkında bilgi edinemedim. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümü mezunuyum. Yardımcı olur musunuz?
  Teşekkür ederim.

 63. Kenan dedi ki:

  Ömer bey merhaba,2 yıllık myo makine mezunuyum, 14 yılık iş tecrübesi olan Teknikerim, 13 özel sektörde son 1 yılda kültür bakanlığında sözleşmeli Tekniker memur olarak çalişiyorum, bende daha önce farklı enstitülerde mülakata girdim bir çok kamu kurumunda mülakata girmiş biri olarak söyleyebilirim ki tübitak malesef iyi mülakat yapmıyor, kendini tanıt sonra cv niz üzerinden bir kaç soru, yazılı ve uygulamalı sınav olmadı kimi neye göre değerlendiriyor lar anlayamadım. 1.5 ay önce Bilgem ueka kamu sertifikasyon merkezi için teknisyen kadrosunda iş başvuru yaptım, gecen hafta sıralamaya girdiğim hrpeak adlı insan kaynakları sitesinden sms aldım ve şifre ile sisteme girdim 80 soruluk kişilik envanter testi yaptım sonra kamerası olan pc ile 8 soruluk test var soru sorulıyor 180 saniye içinde cevap veriyorsunuz ve görüntü kayıt ediliyor. Acaba pandemi yüzünden mi böyle oldu yada yüz yüze mülakatta olacak mı bilmiyorum. Ömer bey sizce maaş ne ikramiye ne kadar olur, prim, özel sağlık sigortası vb yan haklar nelerdir. 2 yıl önce Bilgemin yeni idari binasında mülakata girdim ortam çok güzeldi ama tabi bizim görmediğiniz ortamı bilemiyorum. Şimdi ki işim çok rahat utanıyorum ama herkes işte dizi film izliyor haftada 1 saat çalışan çok yoruldum diyor tekniker maaşı kamuda standart onun için yazabilirim 4500 TL alıyorum yemek yok yol yok kuru maaş. Sizce kamu sertifikasyon merkezi teknisyen maaşi ne kadar, mevcut işimemei devam edeyim yoksa tübitak mı. İş garantisi tübitak ta ne kadar var, olmadıgonı biliyorım ama iş azaldı, vb nedenlerle yönetici işimize son verebilir smi. Linledin de bir kaç kişi gördüm sizin gibi 5 vb yıllar çalişip sonra özel sektöre gecen sizce bu neden. Ortamı maaşları güzel olan abir yeri insan neden bırakır mesela siz Ömer bey cevaplar için Allah razı olsun tesekkürler

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Açıkçası rakam vermem çok mümkün değil. Çünkü hem çok zaman geçti hem de tekniker kadrosu hakkında çok bilgim yok. Sadece fazla mesai aldıklarını biliyorum. O da devam eden bir hak mı bilemiyorum. Mülakat süreci anlattığınıza göre oldukça değişmiş. Şeffaflık açısından kayıt altına alınıyordur diye düşünüyorum.

   TÜBİTAK’ta sözleşmeli personel olarak çalşıyorsunuz. Sözleşmeniz iki sene yenilenirse kadrolu personel gibi oluyorsunuz. Tani iş garantisi oluyor diyebilirim. Ancak kadrolu personelini de işten çıkartabilir iş veren. Tazminatlarını ödeyip iş akdini sonlandırabilir. TÜBİTAK’ta 657’ye tabi memur olmuyorsunuz.

   Şimdiki işiniz ile TÜBİTAK’ı kıyaslayamam ama bahsettiğiniz dizi-film izleme rahatlığı kesinlikle olmaz diyebilirim. Tekniker pozisyonundaki arkadaşlar genelde bütün gün binada farklı yerlerde çalışıyorlardı. Kendi odalarında oldukça az vakit geçiriyorlardır.

   Diyebileceklerim bu kadar, umarım istediğiniz gibi sonuçlanır süreçleriniz.

   İyi günler

 64. Kenan dedi ki:

  Tübitak kAMU seritfaskon merkezinde arge teknisyeni posizyonu için mülakata gireceğim nette pek bilgi bulamadım.hocam çalışma ortamı maaşlar yan haklar konusunda bilgisi olan varmı

 65. worker dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar, Tübitak Tüsside uzman yardımcılığı kadrosuna başvurdum ve mülakata katılmaya hak kazandım. Mülakatta ne gibi sorular ile karşılaşabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 66. kenan dedi ki:

  Tübitak kAMU seritfaskon merkezinde arge teknisyeni posizyonu için mülakati kazandım.bir kamu kurumunda 657 4b (süresiz sözleşmeli) olarak çalışmaktayım .karar veremedim ne yapmalıyım.çok kararsız kaldım ömer bey sizce ne yapmalıyım ? emekliliğe 23 yılım var iş garantisi yok sudan sebeplerle işten çıkartmalar oluyormu yoksa mevcut memurluk işime devammı etmeliyim aralaında prim hariç diğer yan haklar vb hariç maaş farkı 2300 tl tübitak daha fazla

 67. merve dedi ki:

  merhabalar ben TÜBİTAK Kurumsal İletişim Daire Başkanlığı bünyesindeki sosyal medya yöneticiliğine başvuracağım
  bunun mülakatı nasıl acaba bir bilginiz var mı acaba

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Maalesef hiç bir bilgim yok. Araştırmacı veya uzman pozisyon olsaydı fikir verebilirdim ancak sizin bahsettiğiniz pozisyon ile ilgili bilgim yok.

 68. Mehmet dedi ki:

  Merhaba, bir devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışıyorum aynı zamanda doktora eğitimime devam ediyorum. Tübitak MAM’da alanım ile alakalı bir pozisyona başvuracağım fakat maaş konusunda çok fazla bilgi edinemedim. Şu anda araştırma görevlisi olarak yaklaşık 7k bandında bir maaş alıyorum. Tübitak MAM mühendislik alanı araştırmacı maaşları ile ilgili bir bilginiz var mı ? Ek olarak yılda 16 maaş mı veriliyor ? Teşekkürler.

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Araştırmacı pozisyonu 16 maaş alıyor. Eğer tecrübeniz sayılırsa (master +3 yıl veya lisans + 4yıl) uzman araştırmacı olarak da başlayabilirsiniz. Uzman olduğunuz durumda 7k yı çok rahat geçeceğinizi söyleyebilirim. Farklı bir enstitüde uzman araştırmacı olarak çalışan bir arkadaşımın maaşı 13k seviyelerinde (ikramiyeler dağıtıldıktan sonra yani 12 * 13k). Eğer uzman değil de direkt araştırmacı olarak başlarsanız da başladığınız seviyeye göre değişmekle beraber 7k nın üzeri alırsınız diye düşünüyorum.

   İyi günler

 69. Huseyin Kiyici dedi ki:

  Merhaba,

  1-Tubitakta yabancı dil tazminati ödeniyor mu?
  2-Arastirmaci ve uzman arastirmaci arasinda ne kadar maas farki var?
  3-Size tubitak ile aselsan arasinda cok maas farki var mi? (Sektor tecrubenize dayanarak soruyorum)
  Şimdiden tesekkurler

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   1- Evet ödeniyor ancak diğer kurumlar kadar yüksek değil. Çalıştığım dönemde bankalar A derecesine 500 tl veriyorken TÜBİTAK 90 tl veriyordu.
   2- Mevcut rakamlar hakkında yorum yapmam mümkün değil ancak çalıştığım dönemde %30 belki de daha fazla bir artış söz konusuydu.
   3- Aselsan daha yüksek diye biliyorum. Ancak TÜBİTAK’ta prim kişiye ve enstitüye bağlı değişen bir durum. Her iki kurumdan da birbirine geçişler oluyordu. Net bir şey söylemem mümkün değil.

   İyi günler

 70. cebicci dedi ki:

  Merhabalar, TÜBİTAK Aday Araştırmacı mülakatları hakkında bilgisi olan var mı ?Birim olarak SAGE biriminde olacak ama herhangi bir birimin Aday Araştırmacı mülakatı konusunda bilgi varsa faydalı olabilir.
  Teşekkürler.

 71. fatih dedi ki:

  Merhabalar hocam sage’de araştırmacı pozisyonu için sizce her şey dahil ortalama maaş ne kadardır

  • admin dedi ki:

   Merhaba,

   Üzerinden 10 sene geçti artık yorum yapmam çok anlamlı değil. Bir rakam söylersem atmış olurum:) Ama başlangıç için çoğu yerden iyi olacaktır diyebilirim.

   İyi günler

 72. Metin Atabay dedi ki:

  Hocam Merhaba,

  Arge Personeli- Yazılım Teknisyeni pozisyonu için mülakata çağrıldım. Bu konuda bilginiz var mı ? MYO mezunuyum. 7 yıllık Bilgi Sistemleri tecrübem var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir