Category Archives: Tehlikeliler

Leila’s Brothers

Eveeett, şimdi gelelim MUBİ platformuna üye olma sebebimize. Orta doğu filmleri her zaman ilgimizi çekmiştir. Konular genellikle bize çok yakın oluyor. Çoğu sahnede kendimizi ya da ailemizi görebiliyoruz. Onlarca film izledim hepsi de dram ağırlıklıydı. Gönül isterdi ki bu bölgelerde çekilmiş bir komedi filmi izleyip kahkahalar atalım ama bu zamana kadar malesef denk gelmedim. Detaylara girmeden şunu belirteyim ki son aylarda izlediğim en güzel film oldu, hatta son yıllarda izlediğim en güzel filmlerden bir tanesi oldu. İşte bu yüzden hakettiği yer olan “Tehlikeliler” kategorisinde yer alıyor filmimiz.

Better Call Saul – 3

Well, welll well. Bu dizi ile ilgili daha önce iki adet yazı yazmışım. Birincisi burada, ikincisi ise burada. Bu yazıları yazdığımı hiç hatırlamıyordum bile. 6 sene önce yazmışım. Şimdi okudum kendimi taktir ettim. Bazı konularda hiç mütevazı olamayacağımı biliyorsunuz sonuçta. Neyse efendim gelelim konuya. Evet bu güzide dizi de bitti ve bence efsaneler arasında yerini aldı. Bir başka efsane olan Breaking Bad sonrası bir spinoff olarak başlayan bir dizinin en az onun kadar kaliteli bir yapım olması gerçekten inanılmaz.

Sorry We Missed You

3 sene olmuş Tehlikeliler kategorisine bir şey eklemeyeli. Tabi ki çok güzel filmler izledim, diziler bitirdim veya kitaplar okudum 3 senedir. Ama niyeyse buraya layık görmedim hiç birini. Bu alan benim için şunu ifade ediyor: Birisi film öner dediğinde ya da dizi öner dediğinde aklıma ilk gelen seçenekler sadece burayı hak ediyor. Bu film de kesinlikle hakederek girdi listeye. Elimde olsa yoldan geçen tanımadığım insanları çevirip bu filmi izlemeleri için baskı yapacağım. Bu kadar gerçek, bu kadar hayatın içinde, bu kadar etki bırakan bir film çok az bulunur. İzlediğiniz sıkıntıya bir şekilde dahil oluyorsunuz. Yani uzanarak filmi izleseniz de karnınıza bir fil oturur vaziyette oluyor.

The Office

Bu diziyi ikinci defa bitirdim. Eminim en az bir kere daha bitireceğim. En azından ilk 7 sezonunu. Ortamlarda en iyi komedi dizisi diye konuşulduğunda bu dizinin adı geçmez. Herkes ya friends der ya big bang ya da how ı met your mother. Bu 3 diziyi de izlemiş biri olarak söylüyorum üçünü toplayın the office’nin yarısı etmez. The Office diğerlerinden çok farklı bir dizi. Gülmeniz gereken yeri size gülme efekti ile belirtmez ve illaki bir şaka yapılmasını ya da komik bir söz söylenmesini beklemezsiniz bu dizide gülmek için.

Bir Delinin Hatıra Defteri

Gün geçmiyordu ki yine en önden tiyatroda bir oyun izlemiş olayım. Ama bu sefer ki öyle sıradan bir oyun değil. Bazı sorunların cevabı çok nettir. En iyi futbolcu dersiniz Messi ya da Ronaldo derler, en güzel araba dersiniz Mercedes ya da BMW derler ya da ne bileyim en güzel film dersiniz herkes Esaretin Bedeli diye söyler. Tiyatro konusunda da bir oyun “en” olarak nitelendirilecek ise sanırım o yun Bir Delinin Hatıra Defteri’dir. Tiyatro konusunda ahkam kesecek kadar bilgim yok ama ahkam kesenlerin de dilindeki en iyi oyunlardan biri olarak bu oyun geçiyor. İlk cümlemde yazmış olduğum “en önde” ifadesini açıklamak gerekirse..

Breaking Bad

Finalini 29 Eylül tarihinde yapan bir efsane kendisi. Dexter’dan sonra bu diziyi bitirdiğim için çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Çünkü o çöküntüyü bundan başka bir dizi toplayamazdı sanırım. Gerçi bittiği için ayrı bir çöküntü yaşıyorum ama olsun, böyle bitsin yeterki bi dizi.