Inside Job

2008 amerika krizini anlatan bir belgesel. Daha önce bu konuyu ele alan The Big Short filmini izlemiştik. Ama bu sefer oyuncular yerine dönemin gerçek insanları var ekranda. Tabi sadece görüşmeyi kabul edenler var. Devlet adamları, özel sektör, akademisyen, gazeteci vs. her sektörden insanlar var. Belgeselin asıl amacı göz göre göre alınan risklerin ortaya çıkartılması. Bu risklerin alınmasından kimin nasıl nemalandığını göstermek. Ekonomi ile çok haşır neşir olmayanların da anlayabilmesi için ara ara açıklamalar da yapılmış. Zaten film yorumlarında da bu vurgulanmış. Ekonomik konularda bilgisi/tecrübesi olanlar öve öve bitirememiş filmi. Biz (sıradan halk) de anladığımız kadarıyla beğendik.

Olayların anlatımına 2008 öncesinden başlıyorlar. Kar topu etkisi ile o güne nasıl gelindiğini anlatıyorlar. Bu süreçte kimin cebine kaç milyondolar girdiği tek tek açıklanıyor. Özelden devlete geçenlerin nelerden faydalandığı, akademisyenlerin gayet çöp olan kurumlar için çok iyi yazılar yazmaları nasıl sağlanmış anlatılıyor. Hatta bazıları “bu soruya cevap vermek zorunda değilim” diyerek kızarıp bozarıyor.

Biz bile izlerken insanlardan tiksindik. Göz göre göre yalan söylemeleri, bile bile insanları bu olaya sürüklemeleri falan hakkatan ayıp. Amerikalılar ne düşündü acaba bunu izledikten sonra merak ediyorum.

Ortamlarda kullanılabilecek bir film, genel kültür açısından izlemekte fayda var..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir