Category Archives: Okudum

Amak-ı Hayal

Filibeli Ahmed Hilmi tarafından yazılmış ve ilk olarak 1910 yılında yayınlanmış tasavvufi bir kitap. Öncelikle kitap çok kısa, bir çırpıda bitiyor. Ancak tadı damağınızda kalıyor. Hele yarısına falan geldiğinizde daha yvaş mı okusam diyorsunuz. Veya bugün bırakayım yarın devam edeyim diye düşünüyorsunuz ama eliniz varmıyor bırakmaya. Böyle masal gibi bir kitap.

Kozmik Haydutlar

Allan C. Weisbecker tarafından yazılan ve ilk olarak 2002 yılında basılan kitap. Kitap yer altı serisinde de bulunuyor. Sanırım o seriye sardığım zamanlar listeme almışım. Açıkçası o seriden biraz uzaklaştım diyebilirim. En iyilerini okumuş olabilirim ilk önce. Bu yüzden sonradan okuduğum kitaplar o kadar da hoşuma gitmedi. Bu kitap da maalesef bu kategoride. Yani okudum ama birisine tavsiye eder miyim? Çok sanmıyorum.

Kafamda Bir Tuhaflık

Son zamanlarda okuduğum en güzel kitap. Yazarı Orhan Pamuk. Kendisinin daha önce hiç bir kitabını okumamıştım. Muhteşem bir giriş oldu. Yani bir hikaye nasıl bu kadar klişe gibi görünüp bu kadar sürükleyici olabilir bilmiyorum. Okurken bir sonraki sayfayı tahmin ediyorsunuz ama yine de okurken en ufak bir heyecan kaybı olmuyor. Ya da ne bileyim benzer hikayeler aklınıza geliyor ama kitaptaki sanki daha bi kanlı canlı gibiymiş oluyor. Gerçekten çok beğendim kitabı.

Algernon’a Çiçekler

Kitap Daniel Keyes tarafından 1959 yılında yazılmış. Yıl bilgisini bilmiyordum ve çok daha güncel bir kitap sanıyordum açıkçası okurken. Şu an kitaba ve yazara saygım bir kat daha arttı. Günümüzde kitaptaki kurgu çok klişe olabilir ama 60 sene önce böyle bir hikaye yazmak gerçekten çok başarılı. Kitabın konusuna gelecek olursak, insan zekasını artırmak için yapılan bir deney söz konusu. Tahmin edeceğiniz üzere deney önce hayvanlar üzerinde yapılıyor. Başarılı sonuç ise ilk defa Algernon isimli bir farede alınıyor. Tabi başarılı kavramı oldukça göreceli.

Puslu Kıtalar Atlası

Bundan sonra kitap okuduğumda ertesi gün yazacağım. Sonra unutuyorum. Sonuçta 3 günde 1 kitap bitiren adamım, hangi birisini hatırlayayım. Bu kitap da maalesef aklımda çok yer etmeyen kitaplardan oldu. Okuyalı baya zaman geçti ama masal mı okudum, hikaye mi aksiyon mu yoksa hepsini içeren bir şey mi hatırlamıyorum. Kitabın yazarı ise İhsan Oktay Anar.

Beyaz Zenciler

Kitap ilk defa 1986 yılında yayılanmış ve yazarı Ingvar Ambjørnsen. Bir ara sardığım yer altı kitapları serisinden. Kitabın ismi aslında bir çok şeyi anlatıyor. Evet karakterlerimiz oldukça beyaz ve evet oldukça sefil bir hayat söz konusu. Ama bu sefilliği sadece maddi anlamda düşünmeyin. Her anlamda bu durum geçerli. Tabi Norveç’li birisinin yokluktan sefaletten bahsetmesi kolay kabul edilebilecek bir şey değil ama kitaptır kurgudur deyip okuyoruz.